Специализиран форум на Български Златотърсачи

ЧАСТ ОТ ФОРУМА СЕ ВИЖДА САМО ОТ РЕГИСТРИРАНИ ПОТРЕБИТЕЛИ!

Тест на улей

Всякакви клипове за злато и камъни.

Re: Тест на улей

Мнениеот ddp » 26 Яну 2016 11:04

водата почти го покрива но се вижда че е работата на улея оставя без коментар и за наи големите скиптици :good:
Нека да започнем с това че ми е все едно ...... И
С това да завършим.
Аватар
ddp
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот Repata » 26 Яну 2016 13:21

0896 844 003
ЧЕСТ е голяма дума,която трудно се побира в малки хора
Аватар
Repata
Администратор
Администратор

Мнениеот tirex » 26 Яну 2016 15:27

възхитен съм от заставката в началото,
браво,
разделното промиване ОК,
ама дайте на добива снимка
в по-голям мащаб, сух...
да видим, ситно-едро, форма... ;)
иначе местенцето чудесно
и за зимна работа :)
Аватар
tirex
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот Repata » 26 Яну 2016 17:37

Какво значи,"моят улей работи"
Той всеки улей работи до някаква степен! Обаче:

1.Колко е тежък и дали е удобен за транспорт на дълги разстояния?
2.Ако в дерето има една вадичка 15 см дали ще работи?
3.На бърза вода дали ще бачка,макар че бърза вода може да се намали но бавна не може да се усили.Дори и да се забентва,Потока няма да може да сварва да пълни бента спрямо водата която ще е необходима на улея да промива!
4.Колко шлих задържа?
5.Спрямо шлиха какво му е извлечението в проценти?
6.Каква продуктивност има на Бърза вода? /час
7.Каква продуктивност има на Бавна вода?/час
8.Какъв е минималния наклон на който може да бачка?
9.Какъв е максималния наклон?
10.Какво извлечение има при микрон?
11.Какво извлечение има на люспесто?
12.Какво излечение има при концентрация на тежка фракция над 80% в лопата?
13.Може ли да бачка на оборотна вода?
14.Освен улей има ли и други опции?Моят става и за концентратор,което означава че ако днес разтоваря 10 пъти събирам 3 литра концентрат,и като го повторя вадя 0,300 чист обогатен концентрат,лесен за доработка!
15.За колко време се разтоварва сглобява и е готов за работа?
16.Каква продължителност на работа може да има?/До колко кофи с материал издържа преди да забие/

Това са основните критерий за направата на един улей!!!!!!!!!!!!
По тях съм се водил когато го правих+още няколко който не казвам!!
Идеята беше да хваща всичко,или поне 98% от златото минало през него независимо от едрина,скорост на водата,наклони,вид на златото ,количество тежък шлих в лопата,времетраене на работа....и още много! За да го направя ми трябваха 2-3 години да намеря оптималния вариант!! Преди някой да почне да плюе нека прочете какво е важно за един улей,по горе,и после да прецени неговия дали отговаря на всички по горе критерий? Готов съм да вържа бас за каквато и да е сума,със всякакви Про-та,да ги наредя един до друг и да тестваме!!! Винаги бих се зарадвал на няколко стотин или хиляди лева!Улея беше замръзнал,и стелките в него при минус 5 бяха като ламарина одръвени!!! Същите тези две момчета на една друга река отиват,и един "разбирач" ги попитал,защо са взели този улей."Той изтървал-неработел" за доказателство извадил една едра златинка и я пуснал в улея да видят как ще я изтърве :lol: Тя въобще не е влезнала в улея.Останала си още в приемното,пускали лопата след лопата материал,златинката не мърда!!!!! Не знам какво да кажа просто??? Нямам думи! Народа го е казал: "простотията не ходи по животните"
Обзалагам се че в близките години,в СВЕТА ако някой направи по добър улей,като качества,характеристики,и въобще като изпълнение отговарящо на всички по горе/не измислени от мен/критерии ще изтрия форума и ще почна да се занимавам с въдене на Охлюви!!
0896 844 003
Аватар
Repata
Администратор
Администратор

Мнениеот Repata » 26 Яну 2016 17:47

Владорадо,не знам къде ти изчезна поста??
Ти ли си го изтри,или аз нещо направих???
Искам да ти кажа че много искам да се науча да снимам добре,и много се старая в снимките! Камерата ми е:
JVC HD 20x model Everio
Имам и статив за нея със всички консумативи.Записва супер чисто,проблема ми е после в обработката на кадрите.Работя с програма SONY VEGAS 13 PRO
с платен лиценз и 1000 опций в нея! Най доброто което открих.Все още я разучавам като ми остава свободно време.Много са трудни настройките накрая когато записвам вече готовия клип! От 3 дена се мъча и не ставаше.Върви до някъде и забива.... За направата на 20-30 мин клип ми искат 500 лв!! Айде да са 10-20-30 въобще няма да се занимавам но 500....Само за един.А сега както мисля да почна този сериал,не знам!!! Нямам избор.Имам моменти в който човек няма избор и иска не иска трябва да се научи! Един такъв момент имам аз сега!! Ще отворя една тема,и ще разчитам на теб и други колеги който са наясно със снимането сглобяването,и записването на кадрите да вземат участие за да може ние,босите в този занаят да се научим.!!
0896 844 003
Аватар
Repata
Администратор
Администратор

Мнениеот vladorado » 26 Яну 2016 19:59

Аз я изтрих защото счетох че е неуместно да те занимавам с неща несвързани с темата. Аз не съм много начетен в компютърната обработка на заснетият материал. Това изисква познания по компютри. Аз изучавах занаята преди да се появят компютрите и не съм се занимавал сериозно от 10-15 години за да изуча новите програми, но като се пенсионирам и имам време ще наваксам. Дано във форума да има начетени колеги в тази област. Аз мога да помогна с техниката на заснемане и планиране на филма. Ще пиша в новата тема която си отворил.

Ако кралицата ме пусне ще дойда на събора на Копринка и ще организирам един практически курс по златотърсаческа фотография и операторско майсторство. Пия само ракия!
Успеха в златотърсачеството има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
vladorado
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот daoazo » 26 Яну 2016 22:22

Това е друго .но ако погледнем от експертна гледна точка злато може сякак да се добави дали в кофата или да се изсипе в приемното това е друг въпрос.всепак съгласих се с лъжата която си снимал.Но аз лично като от опит работя с ламинарен поток което правиш ти с твоя улей .нямам съмнения че работи от практиката. Тука вече идва избора какво око на мрежата ще избереш от това зависи и колко ще е по фин ламинарният поток. Можеби ако окото е с помалко от 4 мм широчина и малко по късо с2 мм извлечението ще е по голямо при толкова много вода.или това значи че и в последната стелка нямаше да има никакво злато. Според мен е така .но като вземем че този улей е конструиран за проби то би следвало да се работи на нормална и слаба вода. Понеже тя е в хиляди пъти по практична от силната -цитирам един златопромивач наиме Репата.ОЦЕНКА НА УЛЕЯ "РЕПАТА"ДОБЛИЖАВАСЕ ДО АБСОЛЮТЕН. :D
daoazo
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот Repata » 26 Яну 2016 22:57

daoazo написа:Това е друго .но ако погледнем от експертна гледна точка злато може сякак да се добави дали в кофата или да се изсипе в приемното това е друг въпрос.всепак съгласих се с лъжата която си снимал.Но аз лично като от опит работя с ламинарен поток което правиш ти с твоя улей .нямам съмнения че работи от практиката. Тука вече идва избора какво око на мрежата ще избереш от това зависи и колко ще е по фин ламинарният поток. Можеби ако окото е с помалко от 4 мм широчина и малко по късо с2 мм извлечението ще е по голямо при толкова много вода.или това значи че и в последната стелка нямаше да има никакво злато. Според мен е така .но като вземем че този улей е конструиран за проби то би следвало да се работи на нормална и слаба вода. Понеже тя е в хиляди пъти по практична от силната -цитирам един златопромивач наиме Репата.ОЦЕНКА НА УЛЕЯ "РЕПАТА"ДОБЛИЖАВАСЕ ДО АБСОЛЮТЕН. :D

Донякъде си прав но където и да добавиш златото,водата ще го разнесе по целия улей! Дали в приемното,или в кофата,или ще копаеш...А на фона на първата стелка,тези седем микрона в долната,на тази вода,и тази класификация на Гаретско сито,беше допустимо.Даже ми се видяха малко!! Улея не беше ваден от водата 1 час.На три пъти промихме по 3 -20 литрови кофи+ още една и 1 леген,или общо 210 литра материал.105 лопати близо
А улея не е конструиран за проби,макар че може да се ползва поради това че е много бърз в разтоварването.Още нещо което мислих когато го правих.Улей за проба представлява един прав шлюз,на края 5-6 рифелчета.Мяташ лопатата и гледаш.Вадиш и бягаш нагоре за следващата проба!
0896 844 003
Аватар
Repata
Администратор
Администратор

Мнениеот RISTEE » 04 Май 2016 10:19

Имам няколко въпроса относно работата с улея !
И преди съм питал Репата и човека по гсм ми обясни но това беше преди година и....
При условия с много вода и бързи течения, улея с какъв наклон и колко вода да минава ?
При обратните условия с малко вода, предполагам че трябва по голям наклон и с какво минимално
количество вода може да работи.
Пробвал съм във вкъщи с маркуч вода и по голям наклон да промивам без проблем, но когато има вода ???
Аватар
RISTEE
Златотърсач
Златотърсач

Предишна

Назад към Клипове