Специализиран форум на Български Златотърсачи

ЧАСТ ОТ ФОРУМА СЕ ВИЖДА САМО ОТ РЕГИСТРИРАНИ ПОТРЕБИТЕЛИ!

До специалистите по микронното злато

Яко спам

До специалистите по микронното злато

Мнениеот peko999bg » 24 Окт 2017 23:39

Моля само за коментар на клипа,добър ли е този начин за вадене на микрон с леген или има по добър/лесен или практичен/: Благодаря предварително на всеки който отдели от времето да отговори. Това е линка в тубата https://www.youtube.com/watch?v=lu1pljXvG2Y
Аватар
peko999bg
Златотърсач
Златотърсач

Re: До специалистите по микронното злато

Мнениеот O6im » 25 Окт 2017 00:41

Не мисля, че някога ще имам толкова търпение да повтора тази процедура. Ако клипчето е реално тук да се изкажат опитните колеги да ли е възможно.
Аватар
O6im
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот ddp » 25 Окт 2017 07:47

Трябваше да раздели материала на 3 беше в повече в легена от там и забавяне на работата и гарантиран пропуск и като е толкова кален трябваше да си сложи два съда за вода за да не мие в тая боза и да не вижда кво се случва
Нека да започнем с това че ми е все едно ...... И
С това да завършим.
Аватар
ddp
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот ddp » 25 Окт 2017 07:50

Ако му пратим от на Ицо микрона с оная калпава и яко омазнена фракция незнам как ще се оправя с тези си методи
Нека да започнем с това че ми е все едно ...... И
С това да завършим.
Аватар
ddp
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот jordanovj » 25 Окт 2017 09:05

Започнаха да откриват топлата вода... Доста имат да учат и тренират, а и инструментите им е добре да се пипнат- на мен ми отне през 80-те и 90-те близо 10 години да стана на задоволително ниво и мисля, че още доста трябва да се старая. Все пак над 95% от златото на тая планета е фино /под 50 мкм/. Българската копанка е един от най-добрите инструменти-голяма набогатителна площ с власинки от дървесината и тръскащ метод на обогатяване. Трябват и набор от сита. Недостатък е, че не е добра за опробване- почистването на инструмента между пробите е проблем. Съвременните методи за добив на фино злато са на основата на напрегнато гравитационно поле. Руснаците преработват в момента всичките си стари отвали.
jordanovj
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот Repata » 25 Окт 2017 17:21

Абе дори нямах търпението да изгледам клипа.Когато някой разбира от тази наука,още като хване легена веднага си проличава дали разбира или не.Както по горе каза и Данчо,тръгнаха да откриват топлата вода брадърите,и не само те. Лошото обаче е че едва едва го е видял в легенчето. Представям си колко е хванал и колко изтървал. Те първо трябва да си оправят драгите и тогава да мислят за микроня. Скоро видях на живо драга на Киин,по голямо дръво не бях виждал на живо. Голд Хог е същия.Че и му копират дръветата тук в БГ и ги продават.Имат да учат още много.И аз още се уча. Доскоро си мислех че най трудния микрон който съм вадил е флотационния и в няколко дерета тук в Странджа,оказа се обаче че се сблъсках с голям феномен.Попаднах скоро на Микрон който е буквално невидим.Вероятно в диапазон между 10 и 30 мкм. Ваденето му ще е голямо предизвикателство за мен,защото имам в наличност над 300 000 тона готов измит материал.С една тройка на ден мога да прекарвам по 10-15кб.
Ще съм доволен ако мога да стигна до 50% извлечение по гравитационен път.
В България няма река в която да няма злато.
Въпроса е:
Колко е,какъв размер,и кой може да го вади!
От Американски клипове злато не може да се научите да вадите.За общи понятия ДА. Ама да вземете знания от тях....Абсурд.
0896 844 003
ЧЕСТ е голяма дума,която трудно се побира в малки хора
Аватар
Repata
Администратор
Администратор

Мнениеот bogi » 25 Окт 2017 19:58

Колега peko999bg този шпец вади ама от руда демек от смлени камъняци.Тук е разгледан малко по-надежден вариант
https://www.youtube.com/watch?v=dEmnr5cV2Y0
Тази техника е приложима само на млевина от камъняци( приблизително към 80 микрона) или на концентрат с извлечен магнетит редуциран на под 1мм.Ако има много магнетит ше видиш на Муро мекия...пробвано.Ако се пробваш с тази техника на барата при проба с гаретското сито... имай впредвид че по-голямите златинки се свличат в долният край на легена и заминават ако не ги видиш, всичко по-тежко се свлича... в горната част на легена остава част от микрона, което не е лошо в случай на разузнаване, но за финална обработка е грешно, ако не е пресято на под 1мм и не е извлечен магнетита... това шпеца американец не го казва !!!!

Към Репата !!! Репич... брат, молим ти се от сърце и от името на няколко приятеля па и за целият форум....нагоди един клип за тоя микрон по твоя вариант, как да го въртим и как да го видим при пробите, пал-секам цветно като за новобранци с обяснения...така трябва ето това става и се вижда, така не трябва щото не става.
Please bro Help us !!!
Последна промяна bogi на 27 Окт 2017 06:49, променена общо 1 път
Аватар
bogi
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот nikmagi » 25 Окт 2017 21:29

jordanovj написа:............ Съвременните методи за добив на фино злато са на основата на напрегнато гравитационно поле.................

На ръка при земно ускорение до какъв размер(приблизително) злато може да се отдели и къде е горе-долу размерът до който могат да се видят златинките като отделни точки.
Преди време един беше писал, че виждал до 0.02мм, което за мен си е просто невъзможно.
nikmagi
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот jokko1 » 25 Окт 2017 21:30

Като за начало добре пресяха материала ама това където остана у ситото що го фърли без да го погледне.
Какво правим аз от скоро.Имам голема цедка за чай сеем през нея каквото остане у цедката лесно.Това което падне през цедката отива у сито за брашно това което остане у ситото въртим на легена или копанката .Това което падне през ситото чака да се светна достатъчно с химията или докато не си купя Нелсон концентратор.
Имам една молба към Данчо Йорданов.Ако може да спретне едно клипче за всичките чалъми при миенето с копанка.Щото и аз и други колеги най вероятно откриваме пак топлата вода ама става толкова бавно че може и да не я открием баш както трябва.
Поздрави.
Аватар
jokko1
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот bogi » 25 Окт 2017 22:17

4r4r5
Последна промяна bogi на 27 Окт 2017 05:38, променена общо 1 път
Аватар
bogi
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот dimi » 26 Окт 2017 06:20

Жсре ти си доста време в това хоби та на тебе не е нужно да се разтягат лукуми ама за новите е проблем даже и да засекът наличие на фино злато.Данчо Йорданов точно си го е написъл човека ама трябва да се чете между редовете.Проблема почва още от съоръжението за промиване поради простата причина че 90 процента от драгите не са пригодени за извличане на финно.При тази вода която пускат болшинството от колегите в съоръженията си няма как да стани работата. Нашата копанка си е разкошна ама тя е за обработка на НАБОГАТЕНИЯ КОНЦЕНТРАТ .Данчо може да ви каже каква калена помия остава в утайниците на големите инсталации за сепарация на инертни матеряли и какво има там ама и за среден плюс клас златотърсач си е мисията невъзможна.Истината е в ЕДРИНАТА на матеряла и ВОДАТА за сметка на производителноста но това си е майсторлъка без да се включвам в това число :) .
dimi
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот peko999bg » 26 Окт 2017 11:51

Благодаря на всички които отговориха на темата,идеята ми е че няма наши клипове за това как да видим,имам на предвид новите като мен дали има /микрон,боя.../ Далеч сам от идеята че има по големи дяволи от нас българите :).Благодаря на колегата bogi за клипа и подробностите за метода,така че дадена проба ако се пречсти от магнетита на сухо с магнит като се прехварли 6-7 пати и после се пресее с сито за брашно този метод от клипа на bogi мисля че ще работи до толкова че да се види дали има поне концентрациа на микрон.Ако нещо се бъркам СПОДЕЛЕТЕ МОЛЯ:

Не ме е яд когато не зная,яд ме е когато не сам попитал:
Аватар
peko999bg
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот bogi » 26 Окт 2017 17:27

peko999bg написа:Благодаря на всички които отговориха на темата,идеята ми е че няма наши клипове за това как да видим,имам на предвид новите като мен дали има /микрон,боя.../ Далеч сам от идеята че има по големи дяволи от нас българите :).Благодаря на колегата bogi за клипа и подробностите за метода,така че дадена проба ако се пречсти от магнетита на сухо с магнит като се прехварли 6-7 пати и после се пресее с сито за брашно този метод от клипа на bogi мисля че ще работи до толкова че да се види дали има поне концентрациа на микрон.Ако нещо се бъркам СПОДЕЛЕТЕ МОЛЯ:

Не ме е яд когато не зная,яд ме е когато не сам попитал:

Верно е, че няма наши клипове за микрото.Просто то е най-трудното и на повечето колеги не им се занимава с него.Дано Репата намери време да снима нещо.
За пробата...ако се съмняваш че има микрон, първо си накопай повечко лопати не само две като при стандартните проби.Удари 10-15... преконцентрираш направо с легена, 2 лопати миеш докато остане малко после добавяш още 2 лопати пак миеш и така докато набогатиш добре шлиха, след това вадиш всички видими златинки които можеш, останалото сееш със сито (хубаво е да имаш набор от няколко по едри сита преди да стигнеш до ситото за брашно), на пресятото му правиш тройна магнитна сепарация във вода, не на сухо както си написъл и накрая каквото остане пробваш по системата от клипа и си вадиш изводи дали става и има ли боица, бая е разправията ама лесно нема.
PS: Не съм специалист по микрона, просто така от обща култура...
Аватар
bogi
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот Alf » 31 Окт 2017 13:46

За проби по Дунав слагам една лопата в легена и мия, броя накрая златинките и ако са под 10 продължавам напред докато не намеря концентрация от поне 20 броя от лопата. Пробите ги правя както от повърхостта, така и в дълбочина, за да съм сигурен каква е концентрацията. С легена мия по начина показан от Репата в следния клип https://www.youtube.com/watch?v=4FmCAjP0944 . Когато работя вече на концентрация с драга, концентрата от деня първо го минавам през сита, после слагам концентрата в голямо корито и обирам магнетита, след това концентрата го минавам през линеен концентратор и накрая пак като Репата мия всичко останало в стелките на концентратора с леген. Разбира се ако искам да изкарам почти всичкия микрон минавам концентрата 2-3 дори 4 пъти през концентратора и мия няколко пъти с легена, което е доста бавен процес. Според мен това е най-достъпния от финансова гледна точка ръчен способ за вадене на микрон. По химичен път не съм и пробвал,защото химията не ми е чак толкова ясна. С живак също незнам какво би се получило, а за вибро маса и кнелсон не ми се и мисли. Впрочем линеен концентратор с вимрация и подходящ наклон и сила на водата вади доста добре микрона. Вярно пропуска, но пренебрежимо малко. Лично аз минавам концентрата само веднъж, после с легена и това е, другото складирам на камара, на която някой ден ще и дойде реда :)
Аватар
Alf
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот Repata » 31 Окт 2017 19:16

nikmagi написа:
jordanovj написа:............ Съвременните методи за добив на фино злато са на основата на напрегнато гравитационно поле.................

На ръка при земно ускорение до какъв размер(приблизително) злато може да се отдели и къде е горе-долу размерът до който могат да се видят златинките като отделни точки.
Преди време един беше писал, че виждал до 0.02мм, което за мен си е просто невъзможно.

Значи,0,02мкм може да го види,ако има вграден микроскоп в очната ябълка,и вграден вибратор в задника,за да може докато фокусира с микроскопа в легена,ануса да вибрира и предава вибрации на китките,за да утай някой друга такава златинка.
Разбра се възхищавам се на такива хора.Бях в жунглата като един ден прочетох как известен роден специалист,изобретил леген хващащ по 2 грама на ден,е подобрил пералня с която хващал вече злато под 5мкм. Аз лично толкова не мога нито ръчно,нито крачно,нито с машина. Скоро ми се наложи да вадя около 30мкм.Предполагам и
Кнелсон е видял зор,и човека създал известния центробежен концентратор който за сега си остава Най-съвършената машина в света за това злато.Но той вади до 10мкм. По надолу могат да го виждат и хващат само Българите,и то само единични бройки от регион Монтана.
Относно въпроса ти,предполагам няма да се разсърдиш ако ти отговоря.
При добро зрение 60-70мкм се виждат. При Много добро зрение около 50мкм може да се види единична.
Относно обогатяването на ръка ,ако някой знае какво прави може да падне до 20-30мкм като го извлича на няколко обогатявания в извлечение до приблизително 90-100% На ръка. Но само искам да подчертая нещо. Основно,финалното вадене на микрона става на ръка. Няма измислен такъв концентратор в света който да го вади на 100% чисто. Винаги финала е РЪЧЕН......
0896 844 003
ЧЕСТ е голяма дума,която трудно се побира в малки хора
Аватар
Repata
Администратор
Администратор

Следваща

Назад към За всичко за което ви се говори