Специализиран форум на Български Златотърсачи

ЧАСТ ОТ ФОРУМА СЕ ВИЖДА САМО ОТ РЕГИСТРИРАНИ ПОТРЕБИТЕЛИ!

За Цолажите!!

Яко спам

Re: За Цолажите!!

Мнениеот Repata » 21 Юни 2017 20:24

doctorZizi написа:Добро утро понеже сега ставам и спорен ден. Не ми се говори за компетентността на много от тъй наречените консултанти, но в България всеки се занимава с това дето не му е работа т.е. не е учил за това. Доста от нас попадаме в тази графа, но ние не сме консултанти т.е. не объркваме некомпетентните. Та на въпроса- свикнал си да работиш с цолове и постоянно бъркаш мерните единици- тръбата, която си снимал НЕ Е два цола, тя е ф 50 защото е PPR. За да бъде два цола трябва да бъде ф65 или ф 80/ не работя с такива големи размери и нямам как да премеря точно/. Друга заблуда е и това, че в предвид на качеството на материала или по- точно казано гладкостта на вътрешните стени на тръбата, има по- голяма пропускливост т.е. ф50 която НЕ Е два цола има възможностите на два цола поцинкована тръба- може би по тази причина на твоето искане - дайте ми два цола полипропилен, са ти дали ф 50 - излиза, че консултанта е компетентен, но не е обяснил както трябва. И за да съм в крак с горе писаното ще кажа, че от 17 г. се занимавам с полипропилен, а никога не съм учил за водопроводчик и сигурно нищо не разбирам, но досега доста работа съм свършил. То и за злато не съм учил, но ще се пробвам на дърти години да видим от туй дърво свирка става ли??? А за край на писанията ми едно питане- Какво е това- Братоубийство???

Отговор- Шоп цепи дърва. Това е за друга тема, но тук ми дойде.

Лек и приятен ден на всички.

В крайна сметка излиза така че не е ясно един цол колко е! Ето аз например имам общи познания,и те се простират до там,да си поправя ВИК инсталацията в къщи евентуално,и да сглобя оросителна система.Теоретически 1 цол е равен на 25.4мм,или в размер Ф/25 оказва се обаче че не е Ф/25 а е Ф 32! Един казва че е външен диаметър,друг казва вътрешен...Стана като с Коцето Мараджията! 1 микрон бил равен на 0,200,и никой не може да го убеди е 200 микрона са равни на 0,2 от милиметъра!
Странното обаче в случая е че при купуване на ВИК части в Перу и Бразилия,в магазините в който влезнахме се разбрахме от Раз! В Бразилия взехме 2 метра ,ф,32 дебелостена,и просто казах:2 метра Ф/32. Човека я отряза с една ножовка и я даде.В Испания,Чехия,и Германия съм купувал ВИК материали, също не съм имал проблеми,разминавания!
Предполагам че проблема тук в разминаванията идва от налагане на Северно Американския стандарт! Идея си нямам..
Когато ходите да си купувате части,носете си да покажете какво ви трябва като Кинджу!! Така излиза,за да няма "четох четох ама.. 5556y "
0896 844 003
ЧЕСТ е голяма дума,която трудно се побира в малки хора
Аватар
Repata
Администратор
Администратор

Мнениеот nikmagi » 21 Юни 2017 22:30

Repata написа:................Теоретически 1 цол е равен на 25.4мм,или в размер Ф25 оказва се обаче че не е Ф25 а е Ф32! Един казва че е външен диаметър,друг казва вътрешен...............

Кое точно не разбра. Доктор Зизи ти го описа точно. Като са създавали стандарта за водопроводните тръби, хората са имали в предвид пропускливостта на тръбата - т. е. вътрешния диаметър. И като сложиш дебелината на стените се получава ф32, което пък въпросния водопроводчик си го знае. Полипропилена пък си е по друг стандарт - там размерите са в мм. Не се опитвай да ги сравняваш.

Получава се нещо от рода: Гледам оня ден на едно място пише "Жени". Ехаа викам си и влизам, а то било тоалетна.
nikmagi
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот doctorZizi » 21 Юни 2017 23:51

Repata написа:...Странното обаче в случая е че при купуване на ВИК части в Перу и Бразилия,в магазините в който влезнахме се разбрахме от Раз! В Бразилия взехме 2 метра ,ф,32 дебелостена,и просто казах:2 метра Ф/32. Човека я отряза с една ножовка и я даде.В Испания,Чехия,и Германия съм купувал ВИК материали, също не съм имал проблеми,разминавания...

ето го отговора- 2 м ф 32- защо не си искал 2 м 1" и да видим какво щяха да ти дадат. Използвал си правилните мерни единици, предполагам, че си купил полипропилен, а дали е така??? кои ще ти каже... Васко кеца пита??? :p
Аз не карам бавно, просто летя много ниско.
Прави каквото трябва, да става каквото ще.
Аватар
doctorZizi
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот Repata » 22 Юни 2017 17:00

nikmagi написа:
Repata написа:................Теоретически 1 цол е равен на 25.4мм,или в размер Ф25 оказва се обаче че не е Ф25 а е Ф32! Един казва че е външен диаметър,друг казва вътрешен...............

Кое точно не разбра. Доктор Зизи ти го описа точно. Като са създавали стандарта за водопроводните тръби, хората са имали в предвид пропускливостта на тръбата - т. е. вътрешния диаметър. И като сложиш дебелината на стените се получава ф32, което пък въпросния водопроводчик си го знае. Полипропилена пък си е по друг стандарт - там размерите са в мм. Не се опитвай да ги сравняваш.

Получава се нещо от рода: Гледам оня ден на едно място пише "Жени". Ехаа викам си и влизам, а то било тоалетна.

Веднага обяснявам кое точно не ми е ясно :D
Тези тръби за който става дума (дебелостенните) да приемем че е така както Зизи казва!
Да обаче аз не засегнах тях в поста си?
Писах 4 колена и 2 Муфи 2 цола,като не съм го писал,но посочих с пръст зад продавачката.А там са наредени само и единствено Колена,муфи кранове от ПВЦ.
И ако приемем че при дебелостенните 2 цола= Ф/32 то при ПВЦ тръбите разликата е 1,или 1.5мм от което изхождам, че 2 цола са си 2 цола или ф/50,и на въпроса ми : 1 цол на колко е равен? Отговора беше твърд и категоричен."На ф/32" Разбира се,аз не разбирам,но не съм и такова говедо за да го гледам тъпо и да му кажа Да Да дубре! Което ме навежда на мисълта че ако този пич разбираше,щеше да ми обясни така,както аз бих обяснил на някои каква е разликата между 3мм мин.мъх, и 10 мм.мин мъх! При 10 мм мъх за 10 разтоварвания може да събереш(а ако има и прагове улея) пясък да си построи човек един външен кенеф на двора! Разбира се мога и ясно и категорично да му кажа: "Няма разлика.Все е мъх"
Съвсем друг е въпроса че 1 цол=25.4 или обърнато в милиметри Ф/25,и пича можеше,а и беше длъжен да каже че 1 цол е равен на...и.т.н!
Другата неяснота която гризе малкия ми мозък е защо в нета пише че мярката Цол е мярка предимно за външния диаметър на тръбата,а мътрешния се мери в ММ?? Зизи казва че е вътрешен. Поразрових се в Го.ната в нета,и някъде пишат че цол е външен диаметър,другаде пишат че е вътрешен!
И в крайна сметка не разбрах 1 цол външен диаметър ли е,или вътрешен! Всеки от вас може да направи справка и да види .А има някакъв форум,снощи се нацелих в него,само от Академик нагоре са!! Всички с по 20г практика,професори,академици,доценти....Мамата си ебало!!!
И в крайна сметка какво се оказва? Оказва се че приетите стандарти(не знам от кой) обслужват интересите на стотина (едва ли има и толкова) водопроводчика в град като Бургас,близо 300 000 население,а масовия потребител с елементарни познания да го духа! Нали така излиза? ПЖЦ-та ППЕ-та РПГта върви разбери кое колко цола е!!
0896 844 003
Аватар
Repata
Администратор
Администратор

Мнениеот Repata » 22 Юни 2017 17:31

А ако е така,при цоловите размери да се мери вътрешния диаметър на тръбата,както Зизи казва,и други пишат в нета,то Ф32 диаметър който се равнява на 1.1/4 цола,би следвало да е вътрешен диаметър на тръбата? Или вътре би трябвало да е 31.8...
Да обаче НЕ!
Ето това са ми неяснотите.Според таблиците, световно приетите стандарти са в Цолове и ММ.Дали ще кажеш: Искам цол и 1/4 тръба,или ще кажеш искам Ф/32 разлика няма!!Не съм имал проблем в над 90% от сучайте,независимо дали тръбата е ППР или ПВЦ. И в двата случая става дума според мен за едно и също нещо.Едва онзи ден разбрах че 1 цол не е 1 цол,и 2 цола не са два цола.А също така че Цол е вътрешния диаметър на тръбата?
А сега де?
w1w1w2
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
0896 844 003
Аватар
Repata
Администратор
Администратор

Мнениеот nikmagi » 22 Юни 2017 22:29

Repata написа:..............и други пишат в нета,.................

Проблемът е, че в интернет повечето разбират от компютри и нямат проблеми да открият информация и да я препишат. Ама не разбират от нищо друго и много пъти някоя неистина се тиражира многократно и става истина.
Веднъж в един магазин в Казанлък питам продавач-консултантката къде да търся секторни ключове, а тя ме води на серийните ключове. Секторен, сериен - за нея няма никаква разлика. Даже съм сигурен, че и във форума по-голямата част не знаят кое какво е.

ПП На срещата в Казанлък ще ти обясня за тръбите. Не че има кой знае какво за обясняване.
nikmagi
Златотърсач
Златотърсач

Предишна

Назад към За всичко за което ви се говори