Специализиран форум на Български Златотърсачи

ЧАСТ ОТ ФОРУМА СЕ ВИЖДА САМО ОТ РЕГИСТРИРАНИ ПОТРЕБИТЕЛИ!

За Цолажите!!

Яко спам

За Цолажите!!

Мнениеот Repata » 19 Юни 2017 18:29

Нарочно пускам темата тук за да може да се чете свободно! Страшен филм ми се случи вчера. :D
Имаме един колега от Пловдив Костадин Мараджиев ей поне 5 пъти му писах че 1 микрон си е 1 микрон по всички световни мерки,размери,и стандарти,човека обаче не ми вярва ,а вярва на някякъв търговец който му продал сита и му казал че 0,2 от милиметъра било равно на 1 Микрон. w1w1w2 Върви обяснявай и убеждавай. :lol:
Същия случай:
Почвам от начало!
Отивам да си купувам 4 колена и 2 муфи с размер ф/50- 2 цола.Влизам в магазина и казвам на чист БГ "Искам 4 колена 2 цола и 2 муфи за лепене 2 цола!"
Редовно си пазаря там,дават ми торбата взимам я без да гледам и черта!
Отивам в цеха отварям торбата,вътре 4 колена за лепене 2.5 цола и 2 муфи за лепене 3 цола!
Връщам се и се почва! Без да се карам,усмихвам се и и казвам: "4 колена и 2 муфи 2 цола,или ф/50"
И започва един лют спор 1 цол колко е? 2 цола колко са? Жената ми казва че 1 цол бил равен на Ф/32 Ади върви обяснявай.....
Най големия куриоз е че случайно вътре влиза някакъв Пич.Не го познавам но продавачката го познава и му вика: ....Тук се заформи един спор,кажи ти 1 цол колко е?
Отговора: Е как колко е? Ф/32.
Започвам да му обяснявам че в интернет е пълно с таблици да погледне! Бензиновите помпи който продават на кашоните им пише 1 цол,1/4 цол-ф32 2 цола...НЕ!! Не съм прав.Човека работил това вече 15 години!!! Добре поне че го видях кой е,че ако ми се наложи да търся ВИК да не попадна на него,че такъв майстор...Да го е.а в майстора!!!
Днес отивам да си купя уплътнение!
Влизам в магазина отварям и Уйкипедия и там пише:

Цолът е мерна единица, прилагана от средните векове, за измерване на дължини и разстояния. Използва се и до днес основно за означаване на диаметри на тръби. Частите от цола се записват като дробна част. Например 1 3/4 (един цол и три четвърти). Означава се с (") (секонд). По стойност е равен на 25,4 mm, съгласно измерването в метрична система и на английската мерна единица инч (inch), обозначавана със символа in.
. 1 in= 1"= 25,4 mm

Заедно с това,и обяснявам че съм бачкал в Перу,Бразилия,Боливия,цяла Европа,и навсякъде ми се е налагало да купувам ВИК части,пластмасови тръби,муфи колена,помпи...И навсякъде 1 цол =25.4 Ф/25. 2 цола = 50.8-Ф/50 3 цола= 76.2 Ф/80 за по лесно!
Отговора:
Господине,не са им верни мерките.Ние тук в България така си работим,ето това е нашата таблица вижте я.
Ади върви обяснявай а??????????
Все едно да убедя Коцето че 1 микрон не е равен на 0,200, а е равен на 1 Микрон!!
Върви обяснявай че козата е женска и и трябва Пръч,а не Коч!!!
0896 844 003
ЧЕСТ е голяма дума,която трудно се побира в малки хора
Аватар
Repata
Администратор
Администратор

Re: За Цолажите!!

Мнениеот ddp » 19 Юни 2017 18:38

Repata написа:Нарочно пускам темата тук за да може да се чете свободно! Страшен филм ми се случи вчера. :D
Имаме един колега от Пловдив Костадин Мараджиев ей поне 5 пъти му писах че 1 микрон си е 1 микрон по всички световни мерки,размери,и стандарти,човека обаче не ми вярва ,а вярва на някякъв търговец който му продал сита и му казал че 0,2 от милиметъра било равно на 1 Микрон. w1w1w2 Върви обяснявай и убеждавай. :lol:
Същия случай:
Почвам от начало!
Отивам да си купувам 4 колена и 2 муфи с размер ф/50- 2 цола.Влизам в магазина и казвам на чист БГ "Искам 4 колена 2 цола и 2 муфи за лепене 2 цола!"
Редовно си пазаря там,дават ми торбата взимам я без да гледам и черта!
Отивам в цеха отварям торбата,вътре 4 колена за лепене 2.5 цола и 2 муфи за лепене 3 цола!
Връщам се и се почва! Без да се карам,усмихвам се и и казвам: "4 колена и 2 муфи 2 цола,или ф/50"
И започва един лют спор 1 цол колко е? 2 цола колко са? Жената ми казва че 1 цол бил равен на Ф/32 Ади върви обяснявай.....
Най големия куриоз е че случайно вътре влиза някакъв Пич.Не го познавам но продавачката го познава и му вика: ....Тук се заформи един спор,кажи ти 1 цол колко е?
Отговора: Е как колко е? Ф/32.
Започвам да му обяснявам че в интернет е пълно с таблици да погледне! Бензиновите помпи който продават на кашоните им пише 1 цол,1/4 цол-ф32 2 цола...НЕ!! Не съм прав.Човека работил това вече 15 години!!! Добре поне че го видях кой е,че ако ми се наложи да търся ВИК да не попадна на него,че такъв майстор...Да го е.а в майстора!!!
Днес отивам да си купя уплътнение!
Влизам в магазина отварям и Уйкипедия и там пише:

Цолът е мерна единица, прилагана от средните векове, за измерване на дължини и разстояния. Използва се и до днес основно за означаване на диаметри на тръби. Частите от цола се записват като дробна част. Например 1 3/4 (един цол и три четвърти). Означава се с (") (секонд). По стойност е равен на 25,4 mm, съгласно измерването в метрична система и на английската мерна единица инч (inch), обозначавана със символа in.
. 1 in= 1"= 25,4 mm

Заедно с това,и обяснявам че съм бачкал в Перу,Бразилия,Боливия,цяла Европа,и навсякъде ми се е налагало да купувам ВИК части,пластмасови тръби,муфи колена,помпи...И навсякъде 1 цол =25.4 Ф/25. 2 цола = 50.8-Ф/50 3 цола= 76.2 Ф/80 за по лесно!
Отговора:
Господине,не са им верни мерките.Ние тук в България така си работим,ето това е нашата таблица вижте я.
Ади върви обяснявай а??????????
Все едно да убедя Коцето че 1 микрон не е равен на 0,200, а е равен на 1 Микрон!!
Върви обяснявай че козата е женска и и трябва Пръч,а не Коч!!!

:lol: :lol: :D изроди хахахахахахаха
Нека да започнем с това че ми е все едно ...... И
С това да завършим.
Аватар
ddp
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот mng75 » 19 Юни 2017 18:45

Ицо,предложи му бартер- наши 5 микрона,за негови 5 микрона. y6y6y7
mng75
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот Repata » 19 Юни 2017 18:49

Има един лаф" По умния отстъпва" Няколко пъти му писах у фейсо,ама Коцето е решил че знае повече от цял свят и е направил нова метрична система! y7u7 y7u7 y7u7
0896 844 003
Аватар
Repata
Администратор
Администратор

Мнениеот Repata » 19 Юни 2017 18:57

Коцето го дадох просто като пример.Въпроса е че с този феномен бъркане на цолажи и ММ се сблъсквам вече незнам за кой път и то в специализирани магазини,което е недопустимо .Това си е жива неграмотност!! Как мога да се доверя на такъв човек,който работи това от 15 год,"специализиран бил" а не си е направил труда да научи елементарни неща?Как въобще някой може да има претенции че разбира от дадена сфера след като не си е направил елементарния труд да влезне и да почете за какво става дума,това не мога да си обясня?
0896 844 003
Аватар
Repata
Администратор
Администратор

Мнениеот haifisch » 19 Юни 2017 21:47

Repata написа:Коцето го дадох просто като пример.Въпроса е че с този феномен бъркане на цолажи и ММ се сблъсквам вече незнам за кой път и то в специализирани магазини,което е недопустимо .Това си е жива неграмотност!! Как мога да се доверя на такъв човек,който работи това от 15 год,"специализиран бил" а не си е направил труда да научи елементарни неща?Как въобще някой може да има претенции че разбира от дадена сфера след като не си е направил елементарния труд да влезне и да почете за какво става дума,това не мога да си обясня?

Писал си малко наизуст и без да попиташ специалист. Един цол или инч е точно колкото казваш, това го знае всеки. В описания от теб случай обаче са постъпили коректно грешката си е твоя. При полипропилена има разминаване заради дебелостенната тръба и Ф32 външен диаметър отговаря на 1 цол вътрешен диаметър. Този стандарт е въведен за улеснение при правене на преходи от поцинковани тръби, с които все още е ВиК в блока ти към полипропилен, какъвто поставят сега.
Не харесвам всички, за това не държа всичkи да харесват мен.
Аватар
haifisch
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот ddp » 20 Юни 2017 08:00

ф32 е с максимална дебелина на стената 3мм, като повечето са по- тънки, което означава, че няма как вътре да е ф25, а въпросния господин явно е ВиК идиот, а не
майстор, ако беше такъв щеше да се сети от къде идва
разминаването в мненията и защо е спора на въпроса, колко е един цол по никоя система нее ф 32 осмия отговор е ............... ето написаното от ицо
....Тук се заформи един спор,кажи ти 1 цол колко е?
Отговора: Е как колко е? Ф/32 е пък как де му ..............майката???????????????? май е трябвало да попита въпросният майстор първо за какво става дума, ама
бай ганьо нали трябва на голямата работа да се направи, стреля без да знае по какво.
Нека да започнем с това че ми е все едно ...... И
С това да завършим.
Аватар
ddp
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот Repata » 20 Юни 2017 11:40

Начии ситуацията е следната!
Понеже ЗНАМ а знам от личен опит,а не да си отворя телефона и да чета,защото в нета е пълно с Професори по всичкознание,прибягах до цеха и заснех въпросните тръби!
Понятието 1 цол е понятие визиращо само външния диаметър на тръбата Полипропиленовите тръби са в същия размер,а са дебелостенни за да издържат на доста по голямо налягане от ПВЦ тръбите.
Два са определените стандарти за Цолаж!

NPS – е Северно Американски стандартен набор от размери на тръби
DN – е Европейският и международен стандарт, алтернативен на NPS
OD – outside diameter или външен диаметър

Разбира се може и наизуст да говоря,но си направих труда да влезна да се разровя старателно,а и да изхабя 0,5 газ до цеха за да заснема снимки!!
От таблицата по долу се вижда че според (NPS) Ен Пи Ес-Северно Американсия стандарт 1 цол е даден в размери 33.40 външен диаметър.Да обаче защо 2 цола са равни на 60.33. Елки-те на брадърите ли им са били развалени да чукнат и да сметнат колко прави кръгло 1+1,или е трябвало да бъде 66.80 Според (DN) Европейския и въобще Световен приет стандарт,си е както трябва,съответно 25мм и 50 мм!
Ако приема че в този магазин бачкат по NPS пак не се връзват нещата.1 цол си е 1 цол и той е 25мм във цял свят! Разбира се сега вече разбрах че говоря наизуст защото не предполагах че в Северна Америка,и в България работим по NPS -стандарт! Приехме им Деня на независимостта!! Приехме им Мормоните!! Приехме и честваме и Хелоуин! Явно и стандартите им за цолажи сме приели! Жената явно беше права като ми каза че цял свят грешно смятат цола,а само в техния магазин е правилно!! Експерта по ВИК от 15 години няма да го коментирам!!! Та да се върна на родните цолажи! Ф/32 вътрешния размер може да е ф25 само по метричната система на Могадишо!! При повишаване на цолажа на тръбите,се удебелява и стената на същите.При по високите цол-ажи са по дебели съответно за по високо налягане. 2 цола полипропиленова идеално влиза в коляно 2 цола с муфа ПВЦ.Малката ПУМА 1 -оросяването е комбинирано с ПВЦ колена,муфи,и полипропиленови оросители Ф/32.
И те така! Когато ходите да си купувате елементи по оросяването си отваряйте очите,да не ви дадът Муфи по метричната система на Бряг на слоновата кост,и тръби по метричната система на Уганда!!

Но пак не изключвам възможността грешката да е в мен. :D :D :mrgreen:
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
0896 844 003
Аватар
Repata
Администратор
Администратор

Мнениеот bakaliaros » 20 Юни 2017 18:29

да се намеся малко, има има сумати тръби като тънкостенни и дебелостенни от разни материали ppr,pvc,pva,cu и така нататък всеки диаметър в мм отговаря на определен цолаж има го написано
bakaliaros
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот haifisch » 20 Юни 2017 19:40

Христо, написал си цял роман, не си направих труда да го чета, нямам твоето свободно време. Написаното по горе от мен е за да помогне на колегите. Описания от теб проблем го имах и аз докато не ми разясниха някои неща случващи се в България, не в Китай. Полиетиленовата тръба също има разминаване в цолажа. Примерно, на 2 цола лейфлат съответства Ф63 полиетилен. Размерите в магазините за огромно съжаление не са направени за твое улеснение а за хората практикуващи този занаят. И преди ти го написах (тогава ми изтри поста), спри да се правиш на жертва. Айде, поздрави на колегите, спирам до тук с тази тема. Ако има някой водопроводчик да ви разясни, аз съм философ и мога да споря ама сега нямам желание ;)
Аватар
haifisch
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот doctorZizi » 20 Юни 2017 23:39

едва ли с моето мнение спора ще спре, но ще пробвам. Значи, металните тръби се оразмеряват в цолове- без значение дали са черни или поцинковани. Полиетиленови, полипропиленови, медни / а и други цветни тръби/ се оразмеряват в ММ. Ако кажеш, че искаш 1/2" PPR и ти кажат, че няма, не трябва да се учудваш. Все едно да искаш два литра ориз или двеста милилитра салам- трябва да използваш утвърдените термини в съответната сфера. Друго интересно е , че при цоловите размери се мери вътрешния диаметър, а при другите - външния и оттук идва заблудата. Малко по горе се казва, че Ф50 е два цола- добре, но това е вътрешния размер, а външния диаметър- май е Ф 60.... Хайфиш го каза всичко това , но с две- три думи, а аз се пробвах с повече.
Аз не карам бавно, просто летя много ниско.
Прави каквото трябва, да става каквото ще.
Аватар
doctorZizi
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот Кинджу » 21 Юни 2017 00:15

Ми... да са набутам и аз в темата.
Понеже тълкуванията са много според приложението, аз винаги уточнявам в милиметри вътрешен или външен размер какво ми трябва и много често си нося части от в къщи в магазина, за да меря на място дали пасват. А иначе разбиранията на консултантите в България по отношение на цолажите са наистина странни. И на мен ми се е случвало не веднъж да ме убеждават професионалисти, че един цол бил 32 мм. Няма да забравя слисаните физиономии на двете продавачки в един магазин близо до Флората в Бургас, когато ги помолих пред шефа им да питат чичко Гугъл колко мм е един цол. Остави се, ами бяха и хубави...
По - добре да е пълна с вакуум главата, отколкото да е празна или куха...
Lieber Vakuum im Kopf als gar nix...
Аватар
Кинджу
Администратор
Администратор

Мнениеот Repata » 21 Юни 2017 06:57

doctorZizi написа:едва ли с моето мнение спора ще спре, но ще пробвам. Значи, металните тръби се оразмеряват в цолове- без значение дали са черни или поцинковани. Полиетиленови, полипропиленови, медни / а и други цветни тръби/ се оразмеряват в ММ. Ако кажеш, че искаш 1/2" PPR и ти кажат, че няма, не трябва да се учудваш. Все едно да искаш два литра ориз или двеста милилитра салам- трябва да използваш утвърдените термини в съответната сфера. Друго интересно е , че при цоловите размери се мери вътрешния диаметър, а при другите - външния и оттук идва заблудата. Малко по горе се казва, че Ф50 е два цола- добре, но това е вътрешния размер, а външния диаметър- май е Ф 60.... Хайфиш го каза всичко това , но с две- три думи, а аз се пробвах с повече.

Зизи,няма спор :D Аз просто описах една случка.
Точно затова я написах тази тема и случката която ми е случи описана по горе! Има доста магазини спец.за ВИК в Бургас.Стоките са еднакви и там пазарят всякакви хора,не само водопроводчици.
Няма как обаче при влизане в магазина,на репликата: Дайте ми две колена ф/50,и две муфи за лепене ф/50-2 цола,да ми дадат по горе описаните размери След което да завържем спор че 1 цол= Ф/32? Да влезне "експерт" от 15 години,и да ми заяви същото,нали? Аз не знам как се разбират в този магазин? Оставям с впечатление че само "Експерти" пазарят там,а аз съм попаднал случайно сред тях. Това ми се случва вече за 2-3 път. Направих си труда вчера да се разровя в нета,и да видя за какво иде реч,тъй като аз не съм водопроводчик,но съм зависим от тези понятия!!

Сега имам един въпрос към теб!!!
Аз не знам кой какво е казал,и кой прав но ми е интересно да разбера!
Ако е така както твърдиш,че "цол" е вътрешния размер на тръбата,разгледай по долу снимките моля,и ми кажи,колко цола е тази тръба,при положение че коляното е точно 2 цола-Ф/50!! Влезнах в магазин специализиран за ВИК и казах че искам да купя една двуцолова полипропиленова тръба! Това ми дадоха!! Колко цола е тази тръба?
Обясни ми също и това твърдение:
""Другото важно нещо, което трябва да кажем, е че тези размери дават винаги външния диаметър на тръбата. Вътрешният диаметър – този на отвора, е по-малък, защото следва от външния диаметър да извадим дебелината на стените.
https://remonti.bg/merni-edinici-za-diametar-na-trabi/
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
0896 844 003
Аватар
Repata
Администратор
Администратор

Мнениеот doctorZizi » 21 Юни 2017 11:06

Добро утро понеже сега ставам и спорен ден. Не ми се говори за компетентността на много от тъй наречените консултанти, но в България всеки се занимава с това дето не му е работа т.е. не е учил за това. Доста от нас попадаме в тази графа, но ние не сме консултанти т.е. не объркваме некомпетентните. Та на въпроса- свикнал си да работиш с цолове и постоянно бъркаш мерните единици- тръбата, която си снимал НЕ Е два цола, тя е ф 50 защото е PPR. За да бъде два цола трябва да бъде ф65 или ф 80/ не работя с такива големи размери и нямам как да премеря точно/. Друга заблуда е и това, че в предвид на качеството на материала или по- точно казано гладкостта на вътрешните стени на тръбата, има по- голяма пропускливост т.е. ф50 която НЕ Е два цола има възможностите на два цола поцинкована тръба- може би по тази причина на твоето искане - дайте ми два цола полипропилен, са ти дали ф 50 - излиза, че консултанта е компетентен, но не е обяснил както трябва. И за да съм в крак с горе писаното ще кажа, че от 17 г. се занимавам с полипропилен, а никога не съм учил за водопроводчик и сигурно нищо не разбирам, но досега доста работа съм свършил. То и за злато не съм учил, но ще се пробвам на дърти години да видим от туй дърво свирка става ли??? А за край на писанията ми едно питане- Какво е това- Братоубийство???

Отговор- Шоп цепи дърва. Това е за друга тема, но тук ми дойде.

Лек и приятен ден на всички.
Аз не карам бавно, просто летя много ниско.
Прави каквото трябва, да става каквото ще.
Аватар
doctorZizi
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот haifisch » 21 Юни 2017 20:09

doctorZizi написа:едва ли с моето мнение спора ще спре, но ще пробвам. Значи, металните тръби се оразмеряват в цолове- без значение дали са черни или поцинковани. Полиетиленови, полипропиленови, медни / а и други цветни тръби/ се оразмеряват в ММ. Ако кажеш, че искаш 1/2" PPR и ти кажат, че няма, не трябва да се учудваш. Все едно да искаш два литра ориз или двеста милилитра салам- трябва да използваш утвърдените термини в съответната сфера. Друго интересно е , че при цоловите размери се мери вътрешния диаметър, а при другите - външния и оттук идва заблудата. Малко по горе се казва, че Ф50 е два цола- добре, но това е вътрешния размер, а външния диаметър- май е Ф 60.... Хайфиш го каза всичко това , но с две- три думи, а аз се пробвах с повече.

Благодаря за своевременната намеса и компетентното разяснение. Аз също съм се пенил като Христо в складове за ВиК. Накрая ми беше разяснено, че си има стандарти и никой не е длъжен да се съобразява с мен. Честно казано все още не са ми ясни, но вече питам кое на какво отговаря. Когато правя преходи от плосък маркуч лейфлат към полиетиленова тръба се сблъсквам със същия проблем. П.Т. е с минимум 3 мм. стена, а съм виждал и такава за високо налягане с дебелина на стената над 5 мм определено на око. Ако не си направиш правилно сметката и вземеш тръба, която се окаже, че е по тясна, ще получиш ускорение на водата и намаляне на дебита. От там при някои съоръжения ще се получи по ниско КПД. Толкова от мен по въпроса, надявам се бях полезен. Поздрави.
Аватар
haifisch
Златотърсач
Златотърсач

Следваща

Назад към За всичко за което ви се говори