Специализиран форум на Български Златотърсачи

ЧАСТ ОТ ФОРУМА СЕ ВИЖДА САМО ОТ РЕГИСТРИРАНИ ПОТРЕБИТЕЛИ!

Електромагнитна индукция

Всякакви клипове за злато и камъни.

Re: Електромагнитна индукция

Мнениеот miros » 30 Дек 2017 01:47

Попаднах на темата и ми е интересно.
Апаратите за топене и центробежно леене се наричат кастомати и се използват от зъботехници и златари. Скъпи са и са за професионалисти.
Най добре е да се ползват услугите на златар който лее и на клиенти. Тогава работата е сигурна и ефективна.
Четох в темата, че някой ползвал услугите на зъботехник и фирата била доста голяма. Да, така е. Зъботехника си знае неговите материали, трябва да има опит за леене на злато. Тогава се използват графитни поти и няма фира. А топенето си е занаят, не че е трудно, но не е за всеки работа. Разните варианти с оксижен, микровълнови фурни, чушкопеци и други са лаишки начини според мен. Те се прилагат от немайкъде.
Показаното съоръжение в началото на темата е илюстративно. Такива се продават в китайските сайтове.
Който може,го може. Който не може,не може....
Пийте повече бира, но умерено.
Аватар
miros
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот iliacht77 » 04 Яну 2018 03:09

Аз бях пускал подобно видео в темата "Топене на злато!"

https://www.youtube.com/watch?v=qUiCh1OTLts

Ще се самоцитирам

Сетих се, че бях виждал един интересен индукционен нагревател дето държи метала вътре в магнитното си поле, докато е включен. Това би спестило грижата да нагряваш пота. Но пък трябва да се види как ще реагира пота когато изведнъж му изсипеш това нещо при студени стени. Може би все пак трябва пота също да се подгрее за не получи такъв топлинен "удар".

Въпрос на проби.

Демото е с алуминий, т.е. немагнитен материал (парамагнетик) и затова мисля ще работи и със злато (диамагнетик).

Току що ми хрумна, че най-лесно и еднозначно може да се провери като се вземе някое по-голямо нъгетче и се пробва на индукционен котлон. Еднозначно в смисъл, че ако подгрее на стандартен индукционен котлон, ще отговори веднъж завинаги на въпроса дали златото като диамагнетик аджеба ще може да се подгрява и лее в индукционна система.

Аз бих, но нямам нито индукционен котлон, нито нъгети.

Съответно бих пробвал с големи нъгети за начало, но после и с по-малки за да видя има ли разлика. Има теория за размера на материала и честотата на индуктора, която ако се наложи мога да обясня.

Малко отклонение за това какво е диамагнетик - матрЯл който има негативно отношение към магнетизма. Отблъскват се леко даже. Може да се види ако разполте с някой по-мощен магнит, по възможност неодимов и някой по-голям нъгет се сложи на парче стиропор и се пусне да плува в неметален съд. Може ясно да се види, че приближавайки магнита, нъгета бяга.

Може да се види в това видео, след 5,45 :

https://www.youtube.com/watch?v=0-ex-CAjQhY

Да добавя, че в ингелизката литература вихровите токове са Eddy Currrent/s. Ако някой иска да търси и там.

https://en.wikipedia.org/wiki/Eddy_current

За КПД мога да кажа, че в зависимост от магнитните свойства на материала може да бъде даже по-добро от примерно електро топенето. Има материали който в индустриален мащаб се топят по-изгодно в индукционни пещи.

Само дето съм до тук за КПД-то. Трябва да питам моя човек от бившето в Ихтиман, той ми е разправял и за двете - електро и индукционно топене. Т.е. ако помни какви материали са топени индукционно и да им се видят магнитните свойства и да се извади някакъв извод.

Да, КПД-то зависи и от въздушната междина между материала и бобината, колкото е по-малка, толкова е по-голямо е то. В магнитните вериги всяка междина която не е част от индуктора и не е запълнена с магнотоводен материал се води магнитно съпротивление

Но в крайна сметка мисля, че КПД-то ще е проблем ако става въпрос за по-сериозни мащаби. За домашни условия ако ти върши по-добра работа не мисля, че ще е проблем, т.е. че ще е нещо катастрофално .

Пота стига да не е магнитен материал, ще става и с него заедно, но все пак според мен проблема е че, той ще увеличи междината между бобината и материала и с това ще свали КПД-то. Също както въздушната междина.

И да, на клипа в началото на темата индуктора прилича на бързовар, но тока се пуска по цялата тръба (за разлика от бързовара, където е по една съпротивителна нишка вътре в тръбата) и както вече споменаха, това е тръба по която тече вода за охлаждане. Тегли ток за страх. Не знам домашна инсталация дали би устискала. Към инфото на клипа има споменати други клипове където се говори за токове от 200 Ампера.

По-принцип може да се експериментира и с напрежение директно от мрежата, с честота 50Хц . Т.е. честотните преобразователи (от 50 Хц към по-висока) , които са посочени по схемите, не са абсолютна необходимост. Има обаче няколко неща които трябва да се съобразят тогава. Първо е, че нискочестотните електромагнитни вълни "прескачат" или да го кажем "не виждат" по-малките предмети. Това може да се види в мрежовите ламелни трансформатори (беше вече споменато от колега). Там за да се избегнат вихровите токове сърцевината е изградена от стотици тънки пластинки (под половин мм), с което се намалява обема в който могат да се индуцират вихрови токове. И съответно горепосочените трансформатори си работят доста добре и имат минимални загрявания.

Затова ако се ползват 50 Хц, ще е добре да се ползват по-големички обеми материали - примерно да е материал който има минимален обем поне 5 на 5 на 5 мм. Това последното го казвам съвсем наслуки

И другото е, че индукторите ще трябва имат повечко индуктивност, грубо казано повечко намотки. Защото индуктивното съпротивление е произведение на честотата по индуктивността. Т.е. ако в първият случай си имал индуктивно съпротивление ПРИМЕРНО от 10 Ома и то е било резултат от произведението на 50 000 Хц (честота получена от преобразувател) умножено по 0,0002 Хенри (мярка за индуктивност) Или казано другояче 200 микро Хенри.

За 50 Хц за да се получи също 10 Ома, трябва 50 като се умножи пак по индуктивност Х да се получи 10. Или ползвайки калкулатора получавам 0,2 Хенри или 200 мили Хенри.

С други думи ползвайки честота 1000 пъти по-малка, трябва индуктивността ни да е 1000 пъти по-голяма, за да запазим същото произведение.

Аз поназнайвам теорията, ако някой иска да пита ще помогна с каквото мога.
iliacht77
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот ktamen » 04 Яну 2018 08:35

Имаш доста пропуски в теорията, дето уж я поназнайваш.
Примерно индуктивното съпротивление Не е равно на индуктивността по честотата!!! Липсва поне една думичка!
Имаш и други, по-фрапантни грешки.
Аватар
ktamen
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот iliacht77 » 04 Яну 2018 10:18

Да, отдавна не бях решавал задачи и пропуснах константите 2п . Което води до грешен резултат за пресметнатите индуктивности. Но си остава, чв ако намалиш едната величина примерно честотата Х пъти трябва да увеличи другата, индуктивността Х пъти.

Какви други фрапантни грешки си видял, че то така с намеци и баба може.
iliacht77
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот zempar » 04 Яну 2018 12:19

И да, на клипа в началото на темата индуктора прилича на бързовар

Както знаем тока протича по повърхността на проводника и може би затова използва тръба, по-голяма повърхност повече ток.
Но може би в случая се ползва и за охлаждане на намотката.
https://youtu.be/V0lItDX0x7o
На този клип колега от форума металдетектинг си е направил една елементарна схема с друга цел, но в началото се вижда как загрява ножче и то захранена от акумулатор. Замислих се, ако си поиграе човек с първичната намотка и промяна на честотите дали пък няма да се получи.
Попитах колегата, дали така изпълнена схемата е приложима за дребни ковашки цели, според него не, с нагряването ножа губи от магнитните си свойства и нагряването спира до една незадоволителна точка.
Но за загряване на детайл по индукция е необходимо той да е електропроводим а златото е най-такова.
Проблема при нашето приложение може би ще дойде от там, че метала ни е на пясък, люспи и дребни късове а не едно цяло парче.
Skype-zampar
Аватар
zempar
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот iliacht77 » 04 Яну 2018 17:22

zempar
"Както знаем тока протича по повърхността на проводника ..."

Това не винаги е така. "избутването" на тока към повърхноста става при токове с висока честота, така начречения скин (кожен) ефект. Висока, колко висока, започва да се усеща при токове да речем от 5 кХц нагоре. В индуктивното загряване се използва когато искаш да нагрееш и закалиш само поврхностният слой, а искаш да запазиш вътрешноста на тялото мека и еластична.

"Но може би в случая се ползва и за охлаждане на намотката"

- Да това го споменах и аз, беше споменато и от други.

"и то захранена от акумулатор"

- Не пренебрегвай мощноста на оловно киселинния акумулатор. Той се е задържал повече от 100 год като добър източник на ток за палене на всякакви ДВГ-та и продължава да държи добрата си позиция дори и в 21 век. Дори и един нищо и никакъв 65 Амп/Час-ов, стига да е в добра кондиция, може да ти даде моментни токове от 300 Ампера или да ти потдържа 80 Ампера за около 1 кВ мощност в продължение на ... доста минути. Е ... за това последното нямам данни.

"с нагряването ножа губи от магнитните си свойства и нагряването спира до една незадоволителна точка"

- Това не мисля, че е така. Не мисля, че проводящ материал като стоманата ще загуби възможноста да бъде индукционно нагрявана. Може да се бърка нещо с точката на Кюри, при която материалите които са намагнитени и имат остаъчна намагнитеност, при нагряване над определена температура губят остатъчната си намагнитеност. Но не губят спосбноста да бъдат нагрявни индукционно.
Но затова спирам до тук, защото да, може да е някаква грешка, а може и да е нещо друго дето се появава на практика. Дето студента рекъл на изпита като го попитали "Добре колега, то така е на теория, а как е на практика ?". И той като не бил наясно, въздъхнал и филосовски рекъл "Абе то на теория и на практика е едно, а пък в действителност съвсем друго".
==========================================
Започвам да мисля, че може пота да се направи от материал идеален за индукционно нагряване (макар и да не съм наясно в момента какви са критерийте по които да бъде избран) и в него вече могат да се сипват произволни по размери нъгети. Разбира се пота ще трябва да с е темп. на топене над тази на топеният матрЯл.

Или ако говорим за директно нагряване на матрЯла, ако много ситните не ги лови нагряването, може да се почне с разтопявяне на по-големите метериали и след като се оформи някаква разтопена маса в нея да се изсипят ситните.

Но спирам, че вече доста станаха приказките, а то така само няма да стане нищо. Трябва си по-сериозно теоретико-практично ЗАНИМАНИЕ.

Нищо не обещавам при цялата си заетост, но по принип палнах и мисля, че бавно и полека ще започна да се занимавам.

Моля само, ако някой колега има индукционен котлон И нъгети да направи една проба, както споменах преди няколко поста.
======================
Да добавя, че на видеото където колегата измерва напрежение от 700 и нещо волта, няма нищо необикновено. Всеки повишаващ трансформатор може да достигне и хиляди волтове на вторичната намотка стига на самата вторична да не започнат да и пробиват изолациите. Знаем, че каквото е съотношението между броя на намотките между първична и вторична, такова е и съотношението на волтажите. Т.е. ако първичната е с 30 намотки както грубо изглежда, а вторичната е с 300, то за всеки волт подаден на първичната, ще се появят 10 на вторичната. Ако са подадени 70, на вторичната ще бъдат 700.
iliacht77
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот ktamen » 04 Яну 2018 20:29

iliacht77 написа:
Какви други фрапантни грешки си видял, че то така с намеци и баба може.

Най-фрапантната грешка е тълкуването на думичката
диамагнетик
.
Магнита привлича всичко, включително диамагнетици. Отблъскват се само два едноименни магнитни полюса. Друга грешка е съмнението, че от домашната мрежа могат да се осигурят 200А за намотката, гарантирам ти, че и 2000А няма да са проблем.
Не ме карай да ти изброявам грешките, аз не съм учител, пък и не разбирам чак толкова много. И ако продължа да пиша, рискувам и аз да напиша някоя фрапантна грешка.
Губенето на магнитните свойства от ножа по никакъв начин няма да повлияе на загряването му по индуктивен път.
И златото не е най-добрия електропроводник, ама това не е особено важно.
Аватар
ktamen
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот iliacht77 » 04 Яну 2018 22:09

"Най-фрапантната грешка е тълкуването на думичката диамагнетик"

- Тълкуването е АБСОЛЮТНО ТОЧНО. Друг е въпроса, че диамгнетици в чист вид се срещат рядко. Много често можеш да видиш златни накити които малко или повече ги привлича магнит защото имат добавении сплави за якост. Дори и няма да споменвам позлатените ментета дето скачат към магнита от 5 см разстояние.

Същото е и с медта. Тя е от същата група, но ако вземеш да пробваш разни кабели се вижда, че магнита леко ги привлича. Причината е същата, в чист вид е твърде мека и много малко хоря са я виждали в чист вид.

Отблъскването е съвсем леко и освен ако не се направи експеримента с плуването в/у стиропор за който споменах, така на ръка не се усеща. Ще е интересно колегите които показват разни нъгети да го пробват, но пак, трябва да са чисти от магнетит, защото неговото взаимодействие с магнита ще е многократно по-силно и ще се привлекат.

И третото е, че диамагнетик може да бъде увлечен от движението на магнита, ако магнита мине разко покрай него, но тук става въпрос за индуктирани токове от магнита в материала, чийто магнитни полета се увличат от полето на магнита. Всички електродвигатели с кафезен (накъсо) ротор са на този принцип. Те нямат четки през които да захранват ротора. В тях протичат едновременно два процеса - първо тока в ротора се индуктира от въртящото се магнитно поле на статора и този ток създава собствено поле което се увлича от статорното.

Всъщност е малко относително дали полетат се увличат или се отблъскват. Това съм питал хора които са много навътре и са ми казвали, че вероятно е и двете.

"Друга грешка е съмнението, че от домашната мрежа могат да се осигурят 200А за намотката"

Първо съмнение не твърдение, че да го наричаш грешно и второ дори и да беше твърдение, в този му вид да го наречеш грешно означава, че нито знаеш аз за какво говоря, нито ти знаеш.

Аз имах впредвид, че най-вероятно ще е през понижаващ трансформатор защото на 220 В да дръпнеш директно 200 Ампера прави 44 кВт обща мощност. Рекурдоманите които довеждат мрежата до електромера на средно домакинство се изчисляват за около 20 кВт, т.е. макс около 100 Ампера. За 200 самите рекурдомани ще трябва да имат водното охлаждане което има индуктора на видеото.

Но аз не казах нищо повече защото не знам какво е захранващото напрежение, т.е. дали минава през траф и т.н. и каква обща мощнсот се получва в този случай. само казах, че се съмнявам

"Губенето на магнитните свойства от ножа по никакъв начин няма да повлияе на загряването му по индуктивен път."

- Това казах и аз.

"И златото не е най-добрия електропроводник, ама това не е особено важно."

- Това не съм го казвал и наистина не е важно. Като цяло е прието, че златото покрива (т.е достатъчно близо е) до най-добрия електропроводник и затова почти навсякъде като е необходим най-добър електропроводник се слага злато и се приема, че е върха на сладоледа.
iliacht77
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот ktamen » 05 Яну 2018 00:00

Проверих за диамагнетизма и се оказа, че аз съм в грешка, а ти си 100% прав. При всички случаи това няма абсолютно никакво значение за топенето му по индуктивен път.
За съмненията..... и дали могат да се правят изводи от тях, не съм много съгласен. Съмнение за нещо тривиално също е показателно....
Идеята да се ползват 50Хц за топене на количества под десетина килограма е ....... странна, меко казано.
За ножа и електропроводимостта не беше адресирано към теб, златото се използва за електроцели не щото е добър проводник, а щото не се окислява и гарантира, че при допир на двете части на прекъсвач ще има добър контакт. За същите цели се използват и много други метали, сребро, паладий, рений, платина и др.
Това с привличането на медните кабели изобщо не е вярно, привличат се само разни китайски ментета щото или са изцяло железни или са от железни сплави. Медта в почти всички кабели, произведени извън Китай, е 99,99% чиста.
Аватар
ktamen
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот nikmagi » 05 Яну 2018 21:31

zempar написа:........Попитах колегата, дали така изпълнена схемата е приложима за дребни ковашки цели, според него не, с нагряването ножа губи от магнитните си свойства и нагряването спира до една незадоволителна точка.................

Нагряването няма никаква връзка със загубата на магнитни свойства. Просто системата на твоя човек е маломощна и затова нагряването спира до някъде.
nikmagi
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот iliacht77 » 05 Яну 2018 23:32

nikmagi: Просто системата на твоя човек е маломощна и затова нагряването спира до някъде

И на мен ми хрумна това, но малко по-късно. Не трябва да се забравя, че с нарастване на температурата на нагретият материал нараства и топлообмена с околния въздух, т.е. нарастват загубите.
iliacht77
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот peko999bg » 06 Яну 2018 18:31

Каквато и техника да проваш ползай сребро на стружки,тегли стопи и пак тегли,поне то не е скъпо а близо по характеристиките на златото...
Аватар
peko999bg
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот nikmagi » 06 Яну 2018 20:21

ktamen написа:............Идеята да се ползват 50Хц за топене на количества под десетина килограма е ....... странна, меко казано.........

Генераторът ГИ4-25 работи на 440 kHz.
nikmagi
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот Христо » 07 Яну 2018 10:38

Хубаво би било хората във форума да пишат, след като са прочели нещо или изпробвали нещо лично. Тук сме за да си помагаме, а не да доказваме колко не разбираме или да подвеждаме хората с неверни твърдения.

Форумът е пълен с мнения една баба ми каза.За съжаление.

Чрез електромагнитна индукция може да се нагрява ВСЕКИ проводящ материал, без значение от магнитните му свойства./ справка уикипедия/
При силно постоянно магнитно поле диамагнетиците се отблъскват /виж в гугъл или уикипедия -диамагнетизъм/.
Между другото магнетизмът изчезва над определена температура характерна за всеки метал /точка на Кюри/.
Така че видът и магнитните характеристики на метала са почти без значение особено след нагряване над определена температура.
Нагряването се получава от вихрови токове по повърхността на метала. Дълбочината на повърхността на нагряване е пропорционална от честотата на променливия ток. Колкото е с по-висока честота толкова е по-повърхностен, и обратно колкото е по-ниска, толкова е по-дълбока зоната на нагряване.

Възниква проблем, ако нагряваният метал е повече от намотката или е сходен по количество, тогава индукционните токове създават обратно напрежение и могат да изгорят уреда. /започва да се нагрява не само желания метал но и понижаващия трансформатор/.

Важна характеристика за нагряването е ампеража. 200-2000 дори ампера са лесни за получаване при намаляване на напрежението /който не знае закона на Ом-а да си ходи дома/. 220v-10A=22V-100A=2.2V-1000A примерно.
Христо
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот nikmagi » 07 Яну 2018 21:37

Христо написа:..........Между другото магнетизмът изчезва над определена температура характерна за всеки метал /точка на Кюри/............

Христо, мнението ти е в стил "Една баба ми каза".
nikmagi
Златотърсач
Златотърсач

ПредишнаСледваща

Назад към Клипове