Специализиран форум на Български Златотърсачи

ЧАСТ ОТ ФОРУМА СЕ ВИЖДА САМО ОТ РЕГИСТРИРАНИ ПОТРЕБИТЕЛИ!

Електромагнитна индукция

Всякакви клипове за злато и камъни.

Re: Електромагнитна индукция

Мнениеот ktamen » 07 Дек 2014 02:16

Пещта е твърде сложна за домашно изпълнение. Освен това Сандо ми беше разправял, че е ходил при зъботехник да топи злато по подобен начин, ама не преценили добре нещата и загубите били страхотни.
Иначе, ако се топят големи количества не много скъп метал може да се използва индукционна пещ работеща при 50херца - примерно цинка най-често се топи в такива пещи. Пещта е голям трансформатор, вторичната намотка е оформена от самата вана и представлява късо съединена навивка около стоманения магнитопровод.
Това за връзката между твърдостта и температурата на топене не е много вярно - примерно хрома е най-твърдия метал, но се топи доста по-лесно от много други метали.
Аватар
ktamen
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот Kachika » 07 Дек 2014 18:31

ktamen написа:Пещта е твърде сложна за домашно изпълнение. Освен това Сандо ми беше разправял, че е ходил при зъботехник да топи злато по подобен начин, ама не преценили добре нещата и загубите били страхотни.
Иначе, ако се топят големи количества не много скъп метал може да се използва индукционна пещ работеща при 50херца - примерно цинка най-често се топи в такива пещи. Пещта е голям трансформатор, вторичната намотка е оформена от самата вана и представлява късо съединена навивка около стоманения магнитопровод.
Това за връзката между твърдостта и температурата на топене не е много вярно - примерно хрома е най-твърдия метал, но се топи доста по-лесно от много други метали.

Извинявам се за коментара наитвърдия е Волфрама и се топи на нани висока темперетура от металите - единствено вълерода го надвишава по темперетура на топене но той е не метал
http://www.ptable.com/?lang=bg
Kachika
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот lgg » 08 Дек 2014 23:00

Здравей Ицо,

"Въпроса тук е друг! Идеята е някои да разясни схемата и всички въпроси които ни вълнуват,за да може всеки един от нас,Аз Ти Краси,и другите които имат желание,да си направим в къщи подобна пещ,защото гледам е малка и компактна."

Трудно ще си я направи човек който не е в час с електрониката дори и с помощ, много са специфични нещата, много фини настройки. Аз съм си вадил хляба с електроника и пак не бих се заел, по добре е да си я купиш ако имаш повечко злото за топене но не индукционна а другите дето продават. Аз преди време почнах да правя топилка за 1-2 кубически сантиметра злато с графит, но и там не се получи нещо сравнително удачно, макар, че по принцип ще е евтино (десетки лева) Изменят се параметрите от нагряването, стопиш няколко пъти и после не става, може би трябват чисти материали. Поне си стопих една сачма около грам дето ми се мотаеше злато от години в буркана. Исках да направя нещо евтино и да върши работа и къде с пари къде без да е интересно.

"Ако за една минута тази пещ нагрява до червено и преминаване в течно състояние на този стоманизиран болт които се топи при 1500-3000t,не знам за колко ще стопи примерно 1 или 10 или 100 грама злато,сребро,или платина.Вероятно за секунди? "

Не е така токовете на Фуко действат по силно на големи обеми (грамове), затова и ламелите на трансформаторите са от ламарина не плътен материал. Участват още параметри топлопроводимост, топлинен капаците и излъчване (загуби от нагретия материал и расте на степен при по покачване на температурата) но това са подробности. Ако имаш самородки по лесно се стапят отколкото ситно с принципа на Фуко тоците при по едрите са по силни и т.н.
Ако тоците на фуко действаха по силничко и на дребното, то щяхме да го отделяме с електрически системи не с драги и др, ровел съм се по въпроса но не става.

"Нямам си на идея и не разбирам,и няма как да споря.Изхождам просто по пътя на логиката и общите понятия които имам в тази област.Сега чувал съм чел съм имам някакви понятия но дотам.
Имам един лаф мои: От всяка свирка става дърво,ама от всяко дърво свирка не става"То е ясно че не всеки ще може да си го направи,или поне не от първия път,но както каза и краси "Опитите са важни"Ама някои трябва да разясни?
И именно по твърдостта на стоманения болт които сложиха вътре,и това което се случи с болта, съдя че температурата която развива е няколко пъти над посочената в клипа 800 градуса! Ще става и за платина си мисля..."

Твърдостта няма значение, вече са ти писали по това. А платината излъчва много повече от другите метали когато се нагрее Друго ми стана интересно, че били вредни. Незнам ако се генерира някоя резонансна на микровълновите честоти (като на микровълновите печки) не е за предпочитане да си наблизо. Няма да можеш да правиш мъжки деца, така твърдят и изглежда не е мит.
lgg
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот Kachika » 08 Дек 2014 23:14

lgg написа:Здравей Ицо,

"Въпроса тук е друг! Идеята е някои да разясни схемата и всички въпроси които ни вълнуват,за да може всеки един от нас,Аз Ти Краси,и другите които имат желание,да си направим в къщи подобна пещ,защото гледам е малка и компактна."

Трудно ще си я направи човек който не е в час с електрониката дори и с помощ, много са специфични нещата, много фини настройки. Аз съм си вадил хляба с електроника и пак не бих се заел, по добре е да си я купиш ако имаш повечко злото за топене но не индукционна а другите дето продават. Аз преди време почнах да правя топилка за 1-2 кубически сантиметра злато с графит, но и там не се получи нещо сравнително удачно, макар, че по принцип ще е евтино (десетки лева) Изменят се параметрите от нагряването, стопиш няколко пъти и после не става, може би трябват чисти материали. Поне си стопих една сачма около грам дето ми се мотаеше злато от години в буркана. Исках да направя нещо евтино и да върши работа и къде с пари къде без да е интересно.

"Ако за една минута тази пещ нагрява до червено и преминаване в течно състояние на този стоманизиран болт които се топи при 1500-3000t,не знам за колко ще стопи примерно 1 или 10 или 100 грама злато,сребро,или платина.Вероятно за секунди? "

Не е така токовете на Фуко действат по силно на големи обеми (грамове), затова и ламелите на трансформаторите са от ламарина не плътен материал. Участват още параметри топлопроводимост, топлинен капаците и излъчване (загуби от нагретия материал и расте на степен при по покачване на температурата) но това са подробности. Ако имаш самородки по лесно се стапят отколкото ситно с принципа на Фуко тоците при по едрите са по силни и т.н.
Ако тоците на фуко действаха по силничко и на дребното, то щяхме да го отделяме с електрически системи не с драги и др, ровел съм се по въпроса но не става.

"Нямам си на идея и не разбирам,и няма как да споря.Изхождам просто по пътя на логиката и общите понятия които имам в тази област.Сега чувал съм чел съм имам някакви понятия но дотам.
Имам един лаф мои: От всяка свирка става дърво,ама от всяко дърво свирка не става"То е ясно че не всеки ще може да си го направи,или поне не от първия път,но както каза и краси "Опитите са важни"Ама някои трябва да разясни?
И именно по твърдостта на стоманения болт които сложиха вътре,и това което се случи с болта, съдя че температурата която развива е няколко пъти над посочената в клипа 800 градуса! Ще става и за платина си мисля..."

Твърдостта няма значение, вече са ти писали по това. А платината излъчва много повече от другите метали когато се нагрее Друго ми стана интересно, че били вредни. Незнам ако се генерира някоя резонансна на микровълновите честоти (като на микровълновите печки) не е за предпочитане да си наблизо. Няма да можеш да правиш мъжки деца, така твърдят и изглежда не е мит.

който ииска да харчи пари да го прави- дали със самоделни изделия или с ТОТО-ЛОТО-ПЛЮС няма знаение
всичко е създадено вече - само го намерете
Последна промяна Kachika на 08 Дек 2014 23:39, променена общо 1 път
Kachika
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот nikmagi » 08 Дек 2014 23:37

Tова на клипа си е живо ТВЧ (ток с висока честота). Едно време в завод "Промишлена електроника" в Габрово произвеждаха такива генератори и струваха по 10 000 долара. Сега "Апронекс" произвеждат, но техните са тиристорни, докато на "Промишлена електроника" бяха лампови. Това което е навитото на клипа се казва индуктор. В зависимост от детайлите и от това какво ще се правят се правят и индукторите. През индуктора непрекъснато тече вода за да не се стопи самият индуктор. Вижте в началото на клипа прозрачната тръбичка отзад, как през нея тръгва водата и помъква няколко мехурчета. Индукторите се правят от квадратен затворен профил от мед или чукат тръба докато стане квадратна. Не топете злато на ТВЧ. Бях писал в темата "Топене на злато" какво бях направил, само не знам защо никой не чете внимателно. Аз имам ГИ4-25 (това означава генератор индукционен, 4 версия, 25 kW). Като настъпя педала, шина 20х10 я зачервява за 5 до 7 секунди. Как смятате че ще контролирате температурата? Ала-бала.
Генератора от клипа явно е маломощен. ГИ4-25 тежи около 800 кг. Нуждае се от минимум половин кубик вода, която циркулационна помпа да върти през лампата и индуктора за да ги охлажда. Забравете този вариант за топене на злато.
С горелка и малко повече внимаване фирата ще е по-малка.

Само да попитам: Клипа и коментарите дали няма да е по-добре да се прехвърлят в темата "Топене на злато"?
nikmagi
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот lgg » 09 Дек 2014 00:20

„Това на клипа си е живо ТВЧ (ток с висока честота). Едно време в завод "Промишлена електроника" в Габрово произвеждаха такива генератори и струваха по 10 000 долара. Сега "Апронекс" произвеждат, но техните са тиристорни, докато на "Промишлена електроника" бяха лампови. Това което е навитото на клипа се казва индуктор. В зависимост от детайлите и от това какво ще се правят се правят и индукторите. През индуктора непрекъснато тече вода за да не се стопи самият индуктор. Вижте в началото на клипа прозрачната тръбичка отзад, как през нея тръгва водата и помъква няколко мехурчета. Индукторите се правят от квадратен затворен профил от мед или чукат тръба докато стане квадратна. Не топете злато на ТВЧ. Бях писал в темата "Топене на злато" какво бях направил, само не знам защо никой не чете внимателно. Аз имам ГИ4-25 (това означава генератор индукционен, 4 версия, 25 kW). Като настъпя педала, шина 20х10 я зачервява за 5 до 7 секунди. Как смятате че ще контролирате температурата?
Ала-бала.“

То тънкостта е като се стопи златото върху повърхността на златото се получава нещо като „ципа“, която ципа като се спука златото свети като „слънце“, както му казват. Е в тоя момент вече всичко е разтопено и веднага трябва да се извади. Е разбира се трябва и боракс да има.

„Генератора от клипа явно е маломощен. ГИ4-25 тежи около 800 кг. Нуждае се от минимум половин кубик вода, която циркулационна помпа да върти през лампата и индуктора за да ги охлажда. Забравете този вариант за топене на злато.
С горелка и малко повече внимаване фирата ще е по-малка.“

Прав си като за нас с горелка и да се внимава. Ако изкарва човек повечко злато хубаво е да си има и горелка и тънкостите да научи. Иначе при някой познат, но да не е аджамия и да го издуха или изгори.
lgg
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот Repata » 09 Дек 2014 00:39

ktamen написа:Пещта е твърде сложна за домашно изпълнение. Освен това Сандо ми беше разправял, че е ходил при зъботехник да топи злато по подобен начин, ама не преценили добре нещата и загубите били страхотни.

Физични свойства[редактиране | edit source]
Металът хром е сиво-бяло вещество със силен блясък. Спада към тежките метали с плътност (ρ = 7,2g/ст3) и трудно топимите метали (Tт=1890°С, Tк = 3390°С). Физичните му свойства в голяма степен зависят от примесите. Например техническият хром, който съдържа примеси, има по-ниска температура на топене и много висока твърдост. Чистият хром е пластичен. Хромът притежава всички характерни свойства за металите — добър електро– и топло– проводник.
0896 844 003
ЧЕСТ е голяма дума,която трудно се побира в малки хора
Аватар
Repata
Администратор
Администратор

Мнениеот simplevoodoo » 22 Фев 2015 10:51

Абе вие чувате ли се какви глупости ръсите (става на въпрос за първа страница )

1. Златото е парамагнит и се загрява от тази индукционна бобинка на видеото

2. С тази бобина бихте загубили дори повече матерял от колкото в пещ

3. Купувате си една микровълнова за комерсиялна полза (поне 1200 вата) и еи тоз кит :
http://goldsucker.com/Kiln.html

4. За малко да забравя за златото трябва да го топите на точната температура ако ползвате метода посочен във видеото на Репата ще вдигнете температурата прекалено много и ще започнете да губите материял това е нискочестотно загряване намерете си високочестотна фурна има такива за по 1000$ ако наистина сте мераклии де!

Resonirashtata chestota na zlatoto varira ot -9 do +7 Hz nai 4esto kakto go polzvame na 1.7Hz s metal detektorite samo 4e puska6 malko pove4e Volt-Amperi po indukcionnata "pita" i go nagrqvash glavno nego i blizki do negovata chestota elementi no tova e samo praktikuvano samo "neoficialno"
simplevoodoo

Мнениеот LZ-GOLD » 22 Фев 2015 22:06

simplevoodoo написа:Абе вие чувате ли се какви глупости ръсите (става на въпрос за първа страница )

1. Златото е парамагнит и се загрява от тази индукционна бобинка на видеото

2. С тази бобина бихте загубили дори повече матерял от колкото в пещ

3. Купувате си една микровълнова за комерсиялна полза (поне 1200 вата) и еи тоз кит :
http://goldsucker.com/Kiln.html

4. За малко да забравя за златото трябва да го топите на точната температура ако ползвате метода посочен във видеото на Репата ще вдигнете температурата прекалено много и ще започнете да губите материял това е нискочестотно загряване намерете си високочестотна фурна има такива за по 1000$ ако наистина сте мераклии де!

Resonirashtata chestota na zlatoto varira ot -9 do +7 Hz nai 4esto kakto go polzvame na 1.7Hz s metal detektorite samo 4e puska6 malko pove4e Volt-Amperi po indukcionnata "pita" i go nagrqvash glavno nego i blizki do negovata chestota elementi no tova e samo praktikuvano samo "neoficialno"

Айдееее появи се физик сега,преди седмица имаше един химик във форума.Колега ти правиш ли разлика от Hz и Khz. Също ми стана интересно за тези високочестотни фурни.
Хич да не бива,пак бива.
LZ-GOLD
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот THOR » 08 Сеп 2015 11:58

Аз съм електричар, ако мога да помогна с нещо ще го направя на драго сърце.
THOR

Мнениеот THOR » 09 Сеп 2015 15:28

Не можах да видя клипчето, което сте пуснали на първата страница.
Какво искате да правите с този метод? Да нагрявате някакви масивни детайли от магнитен материал (примерно лагери) или да топите злато, сребро и др. ?
THOR

Мнениеот rossen123 » 12 Сеп 2015 22:57

Някой който разбира да даде мнение за това преди да са ми изгорели парите,предварително Благодаря на тези които ще помогнат
http://www.ebay.co.uk/itm/191678578385?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
rossen123
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот Repata » 13 Сеп 2015 08:16

Братле.Трябва ти една пота от 3 лева,имам качен линк,и една газова горелка за 10 лв.Тези пещи са професионални за хора който на ден топят десетки грамове.
Разбира се ако имаш излишен лев,за хвърляне,ей така да не ти трябват 300 лева,мятай ги и си взимай този чушкопек.Или ако на ден вадиш над 10 грама,пак ще ти трябва!
0896 844 003
ЧЕСТ е голяма дума,която трудно се побира в малки хора
Аватар
Repata
Администратор
Администратор

Мнениеот Христо » 25 Дек 2017 17:22

Само да попитам, във форума.
някой да е използвал регулируем електрожен на променлив ток и навита медна тръба за стапяне на материал?
Христо
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот Христо » 25 Дек 2017 19:57

Идеята ме е ако някой е пробвал да напише мнение. Иначе и аз не съм пробвал, както най-вероятно и 99,9% от форумците тук.

Та ако някой е от тези 0,1% които са пробвали бих се радвал да сподели опита си.
Христо
Златотърсач
Златотърсач

ПредишнаСледваща

Назад към Клипове