Специализиран форум на Български Златотърсачи

ЧАСТ ОТ ФОРУМА СЕ ВИЖДА САМО ОТ РЕГИСТРИРАНИ ПОТРЕБИТЕЛИ!

Електромагнитна индукция

Всякакви клипове за злато и камъни.

Електромагнитна индукция

Мнениеот Repata » 28 Ное 2014 08:50

Някои може ли да обясни как точно става този номер ако е наясно? Електричари? Болта които слага е доста сериозно парче стомана!!!

0896 844 003
ЧЕСТ е голяма дума,която трудно се побира в малки хора
Аватар
Repata
Администратор
Администратор

Re: Електромагнитна индукция

Мнениеот jhook » 28 Ное 2014 10:19

тук става дума за 800 градуса не са ли малко ?
иначе имам точния човек за тази работа ще му го покажа и ще ти кажа как става номера :)
дали ще става за злато ? ако става.... ще е перфектно за микрон y6y6y7
Аватар
jhook
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот Serbeza » 28 Ное 2014 23:05

На тоя принцип са индукционните пещи.Обаче за топене на немагнитни метали не знам как ще стане работата.
Индукционните котлони и те си искат метални тенджери (които ги лови магнит) с обикновенни от алпака или алуминиеви въобще не загряват.
Аватар
Serbeza
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот Repata » 28 Ное 2014 23:45

Искаш да кажеш че метода не е приложим при благородните метали които не реагират на магнит?
0896 844 003
Аватар
Repata
Администратор
Администратор

Мнениеот Боби » 28 Ное 2014 23:48

Според мен става за топене на всякакъв метал, защото важното в случая е това, което ще топим да е проводник, а всеки метал си има специфична проводимост.Сложното е изработката на генератора, който ще подава напрежение през намотката.Цялата работа е благодарение на така наречените вихрови токове, които протичат през сърцевината на намотката(в случая сърцевина се явява парчето за топене)
Аватар
Боби
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот PINK_FLOYD » 29 Ное 2014 01:45

Топене на злато по тозин начин е абсолютно и 100 % възможно.
Няма значение дали третирания материал е феромагнитен,магнитен или хич.Важно е да е електро-проводим.
По спомени, процеса се наричаше индукционно нагряване.
Колко ще коства обаче,като разходи,топене на грам Au.....тук инженерите са на ход w1w2w3
A patriot must always be ready to defend his country against his government.
Аватар
PINK_FLOYD
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот Repata » 29 Ное 2014 01:49

PINK_FLOYD написа:Топене на злато по тозин начин е абсолютно и 100 % възможно.
Няма значение дали третирания материал е феромагнитен,магнитен или хич.Важно е да е електро-проводим.
Колко ще коства обаче,като разходи,топене на грам Au.....тук инженерите са на ход w1w2w3

Краси,аз го мислех същото,но нямам познания в тази свера и не исках да го пиша.Реално всеки проводим материал би трябвало да може да се нагрее и стопи?А като гледам болта икато знам твърдоста на стоманата,и като знам златото колко лесно се топи ще става за секунди си мисля??Това ми прилича на бързовар?Имам такъв някъде из мазето!
0896 844 003
Аватар
Repata
Администратор
Администратор

Мнениеот PINK_FLOYD » 29 Ное 2014 02:01

Repata написа:
PINK_FLOYD написа:Топене на злато по тозин начин е абсолютно и 100 % възможно.

Краси,аз го мислех същото,но нямам познания в тази свера и не исках да го пиша.Реално всеки проводим материал би трябвало да може да се нагрее и стопи?А като гледам болта икато знам твърдоста на стоманата,и като знам златото колко лесно се топи ще става за секунди си мисля??Това ми прилича на бързовар?Имам такъв някъде из мазето!

Твърдостта не но t' на топене е важната в нашия случай.Златото ще е по бързо на теория..
Друг въпрос обаче изниква.Не можеш да го пльоснеш,ей така в средата на "бързовара".Ако е в пота? Какво става с вихровите токове? :o
И пак стигнахме до ..."проби му е майката" :D
A patriot must always be ready to defend his country against his government.
Аватар
PINK_FLOYD
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот Repata » 29 Ное 2014 02:29

Твърдоста на метала е определяща за температурата на топене на същия.Например калая и оловото се топят при 230-330 защото са меки и ковки метали.Колкото повече се повишава твърдостта на даден метал толкова повече и температурата на топене,ама това е друга тема за разговор.Дай да видим тази система каква е че ми се вижда много перспективна! Мисля че ако е в пота няма да има никакво значение пак ще го стопи ама да кажат знаещи в областа??
0896 844 003
Аватар
Repata
Администратор
Администратор

Мнениеот alistar » 29 Ное 2014 03:24

Репа, потърси зъботехник! Всяка по-голяма зъбарска лаборатория разполага с индукционна пещ. Тая самоделка на клипа топеше твърде бавно. Големия проблем тук по-скоро ще е регулирането на процеса, защото няма как да му сложиш термодвойка и вероятно ще изпаряваш доволни количества жълтурко! Поровичкай се в бижутерски сайтове- предлагат се такива пещи, но цената не е като за златари.:) /Няма проблем да се лее индукционно в пота- това е редовна практика/
alistar
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот Repata » 29 Ное 2014 10:31

Въпроса тук е друг! Идеята е някои да разясни схемата и всички въпроси които ни вълнуват,за да може всеки един от нас,Аз Ти Краси,и другите които имат желание,да си направим в къщи подобна пещ,защото гледам е малка и компактна.Ако за една минута тази пещ нагрява до червено и преминаване в течно състояние на този стоманизиран болт които се топи при 1500-3000t,не знам за колко ще стопи примерно 1 или 10 или 100 грама злато,сребро,или платина.Вероятно за секунди? Нямам си на идея и не разбирам,и няма как да споря.Изхождам просто по пътя на логиката и общите понятия които имам в тази област.Сега чувал съм чел съм имам някакви понятия но дотам.
Имам един лаф мои: От всяка свирка става дърво,ама от всяко дърво свирка не става"То е ясно че не всеки ще може да си го направи,или поне не от първия път,но както каза и краси "Опитите са важни"Ама някои трябва да разясни?
И именно по твърдостта на стоманения болт които сложиха вътре,и това което се случи с болта, съдя че температурата която развива е няколко пъти над посочената в клипа 800 градуса! Ще става и за платина си мисля...
0896 844 003
Аватар
Repata
Администратор
Администратор

Мнениеот jhook » 29 Ное 2014 10:40

значи вчера се разрових и разбрах ,че тези пещи се исползват в зъботехниката и са предназначени точно за топене на благородни металии за испичане на керамика, има такива които са с центрофуга, много са скъпи мамкаму! Ето и линк http://www.apronecs.bg/bg/dental/aprocast/
има и кратко клипче :mrgreen:
Аватар
jhook
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот jhook » 29 Ное 2014 10:49

Repata написа:Въпроса тук е друг! Идеята е някои да разясни схемата и всички въпроси които ни вълнуват,за да може всеки един от нас,Аз Ти Краси,и другите които имат желание,да си направим в къщи подобна пещ,защото гледам е малка и компактна.Ако за една минута тази пещ нагрява до червено и преминаване в течно състояние на този стоманизиран болт които се топи при 1500-3000t,не знам за колко ще стопи примерно 1 или 10 или 100 грама злато,сребро,или платина.Вероятно за секунди? Нямам си на идея и не разбирам,и няма как да споря.Изхождам просто по пътя на логиката и общите понятия които имам в тази област.Сега чувал съм чел съм имам някакви понятия но дотам.
Имам един лаф мои: От всяка свирка става дърво,ама от всяко дърво свирка не става"То е ясно че не всеки ще може да си го направи,или поне не от първия път,но както каза и краси "Опитите са важни"Ама някои трябва да разясни?
И именно по твърдостта на стоманения болт които сложиха вътре,и това което се случи с болта, съдя че температурата която развива е няколко пъти над посочената в клипа 800 градуса! Ще става и за платина си мисля...

вчера говорих с един приятел (много добър в електрониката и електротехниката абе по-скоро е манияк!) разгадахме схемата има и водно охлаждане което служи за контрол на температурата и да не изгори серпентината която и създава магнитното поле абе не е лесно и е исключително вредно да стоиш в близост до индукционното поле и ми каза ,че не си заслужава и ,че имало такива пещи на газ и, че са близо по 300+ лв.
ето нещо интересно последната пещ е за наашата дейност и невярвам да е много скъпа...http://enginex-bg.hit.bg/furnaces_bg.htm
Аватар
jhook
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот alistar » 29 Ное 2014 18:46

А, бе имах някъде на стария хард пълна схема на индукционна пещ, но наистина не си заслужава гъзоболието да се прави. Едно,че беше много скъпо, после сложно, статично- заема място и т.н. Ако ми попадне пред очото ще я кача тая схема, но може да съм я разкарал- нищо не обещавам. Мисля,че я бях взел от руска енциклопедия за електроника , но да пукна, ако помня от къде... Минаха поне 4 години... Само да кажа Репа:- да не ти пука за твърдост и т.н. - туй жавотно топи всичко, което съдържа проводник (метал) Зависи дали генератора е регулируем. Различно е само времето, но то не е константа, защото зависи и от количеството, влажноста на въздуха и т.н. За това не може да се регулира процеса по време без загуби (изпаряване на част от златото например). Адски нерентабилна е! Става само за зъбари и скулптури- миниатюри. Имам двама съученика, сега зъботехници и двамата избягват, дори отказват да работят със злато, "било набутвация" по техни думи! За единия съм сигурен, че работи с индукционна пещ! Мисля че ако се поровите във форумите "направи си сам"- май имаше нещо по въпроса.
alistar
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот Kachika » 30 Ное 2014 21:47

Ето ви едно добро руско решение за индукционна пещ
http://www.icct.ru/node/82/php.htm
http://www.icct.ru/node/79/php.htm
Kachika
Златотърсач
Златотърсач

Следваща