Специализиран форум на Български Златотърсачи

ЧАСТ ОТ ФОРУМА СЕ ВИЖДА САМО ОТ РЕГИСТРИРАНИ ПОТРЕБИТЕЛИ!

Халцедон с червени сфери

Скъпоценни и полускъпоценни.

Халцедон с червени сфери

Мнениеот Belia » 13 Юли 2017 15:18

Здравейте, на скоро намерих този халцедон. В него има няколко червени сфери, на снимката не се вижда но от центъра на всяка сфера вървят черти към външната и част. Едно към едно като Вавелит само дето са червени а не зелени. Знае ли някой какви са?
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Аватар
Belia
Златотърсач
Златотърсач

Re: Халцедон с червени сфери

Мнениеот lgg » 15 Юли 2017 10:45

Belia написа:Здравейте, на скоро намерих този халцедон. В него има няколко червени сфери, на снимката не се вижда но от центъра на всяка сфера вървят черти към външната и част. Едно към едно като Вавелит само дето са червени а не зелени. Знае ли някой какви са?

На мен тези червени сфери ми приличат на карлеон, но за да се получат такива хондри (червени сфери) камъчето трябва да е било при по особени условия при образуването си. Драскал ли си по тях с кварц или нож за да се види твърдостта, Вавелита има 3-4. Но нека специалистите да помогнат щото и аз съм на ниво като жоро (данте) само ги кръщавам. Имам част от геода, колкото бебешка главичка, където има карнеол но е повече на слоеве при мен и затова съм си го кръстил светия грал. Прилича на камената чаша (изработена от ахат) която се разглеждаше в един филм за която се допуска, че уж била грала. Трябва да го снимам някой ден, повечето ми камъни имат звучни имена и форми.
А този е от последните и се казва Бляк хол, щото не иска да се снима ако не е намокрен, опушен кварц или мареон щото е много тъмен почети не прозрачен на места.

http://kachi-snimka.info/images-2013/cqs1500104509x.jpg
http://kachi-snimka.info/images-2013/klz1500104573a.jpg
lgg
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот Belia » 16 Юли 2017 19:37

На 110 % не е карнеол, пълна мистерия.
Аватар
Belia
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот Nemesis » 27 Юли 2017 20:55

Sdrasdi

njakakvi Fe Hydroxidi sa.

Haskovska oblast imat Wavellite no do sega ne vidjah t4erven Wavellit. Samo zeleen, sinju, bjalo, shalto......no nikoga v Chalcedon....

Ot kadje e to obrasetz ? ne iskam totshno mjasto.....Obshtinata e dostatatshno.

MP

Marcus
Nemesis
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот Belia » 28 Юли 2017 23:22

Това не е вавелит, вавелитът в България се намира на триста метра дълбочина (не съм на 100% сиг), просто прилича на него. Мястото е Дунав.
Аватар
Belia
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот El Zorro » 30 Юли 2017 13:58

Здравейте,
Според мен е някакъв конгломерат от халцедон с различни примеси от които червените сфери много приличат на гранат, ако бяха карнеол или друг вид ахат щяха да имат мидест лом, а не линеален, те са отчупени точно както би се отчупил един рубин или гранат.
Няма как обаче да сме сигурни на 100% щом не сме специалисти в областа.
Аватар
El Zorro
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот bornoec » 30 Юли 2017 14:10

еее има как естествено :), срещу около 30-35 лв в МГУ ще го пуснат на микросондов анализ и ще се види какъв му е състава, ще се проверят и другите физични параметри.
Аватар
bornoec
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот Belia » 30 Юли 2017 14:43

Имам дооооста мистични минерали които бих пуснал през подобен тест, може ли повече информация как точно седят нещата с този анализ.
Аватар
Belia
Златотърсач
Златотърсач

Мнениеот bornoec » 30 Юли 2017 15:23

Сканиращата електронна микроскопия е не деструктивен (без разрушаване на образеца) метод за определяне химичния състав на интересувана ни материя. Пропуска се фокусиран лъч електрони в точка с размери няколко микрона, който взаимодейства с атомите на пробата и генерира информация относно хим. състав и др.
Конкретно за SEM (Scanning electron microscope) в МГУ е доста скъпоструваща техника около 300к евро, с минимална грешка при анализа само няколко ppm (части на милион), но не съм сигурен точно колко. Цената за 1 час наем на това съоръжение мисля, че е 30-35 лв. След като се получи анализът, компетентен човек (минералог) би бил в състояние да определи минерала.
https://en.wikipedia.org/wiki/Scanning_electron_microscope
https://serc.carleton.edu/research_education/geochemsheets/techniques/SEM.html
Аватар
bornoec
Златотърсач
Златотърсач

Назад към Видове минерали